Fillimi   Pėr Ne   FAQ   Kontakti me ne PRONAT NĖN ADMINISTRIM

 

HPD ėshtė e autorizuar me Rregulloret e UNMIK-ut 1999/23 dhe 2000/60 tė administrojė pronat e braktisura tė banimit.   Alineja 12 e Rregullores sė mėvonshme paraqet procedurėn e hollėsishme tė marrjes sė pronės nėn administrim, qė nga fillimi deri nė mbarim.

Shkurtimisht, njė pronė banimi mund tė vendoset nėn administrim (a) me marrjen e vendimit pėr kėrkesėn; (b) me kėrkesėn e bartėsit tė sė drejtės pronėsore; (c) nė rast tė dėshtimit pėr tė marrė riposedimin pas dėbimit dhe (d) nėse prona ėshtė e braktisur.

Pėr sa kohė qė prona gjendet nėn administrim, tė drejtat e posedimit i takojnė HPD-sė. Administrimi merr fund me kėrkesėn e bartėsit tė sė drejtės pronėsore. Duke respektuar kėrkesėn e tillė, HPD do tė dėrgojė urdhėrin pėr dėbim me tė cilin banuesit aktual i kėrkohet ta lirojė pronėn brenda 90 ditėsh. Administrimi i pronės ligjėrisht merr fund me marrjen e pronės nė posedim nga bartėsi i sė drejtės pronėsore.

HPD mund tė lėshojė njė urdhėr pėr riposedim lidhur me pronėn nė ēdo kohė nėse (a) banuesi aktual nuk ka nevojė pėr strehim humanitar; (b) strehimit tė dhėnė humanitar i ka kaluar afati; apo (c) pėrfituesi i strehimit humanitar nuk ka nevojė pėr tė apo nuk i plotėson kushtet..

HPD bėn pėrpjekje tė arsyeshme pėr tė zvogėluar rrezikun e dėmtimit tė pronave nėn administrim. Megjithatė, nuk mban kurrfarė pėrgjegjėsie ligjore nė rast tė dėmtimit tė pronės, tė humbjes apo dėmtimit tė brendisė sė saj.

Numri i pėrgjithshėm i pronave nėn administrim

Lista e pronave nėn administrim - tė paraqitura sipas numrave

 

Pronat janė tė renditura sipas adresės

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK