Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Kontakti me ne FAQ: Vėnja e pronave nėn adminstrim

 

  • A mund ta vendos pronėn time nėn administrimin e DĒBP-es (HPD)?

Kjo mundėsi ėshtė nė dispozicion tė bartėsve tė sė drejtes pronėsore tė cilėt, si rrjedhojė e konfliktit mė 1999, nuk janė nė gjendje tė kthehen nė pronat e tyre banesore. Duke kėrkuar nga DĒBP (HPD) administrimin e pronės, bartėsi i sė drejtės pronėsore i jep DĒBP-es (HPD) posedimin e pronės derisa ai tė kėrkojė tė hiqet nga administrimi.

Duke kėrkuar qė pronėn ta vėni nėn administrim, DĒBP (HPD) do tė gjejė personin qe ėshtė duke banuar nė pronė. Nė ēdo kohė mund tė na njoftoni mbi qėllimin tuaj pėr tu kthyer nė pronė. Ju lutemi tė keni parasysh se riposedimi nuk mund tė bėhet menjėherė nėse prona i ėshte dhėnė dikujt nė shfrytėzim; Neni 12.7 i Regullorės sė UNMIK-ut 2000/60, pėrcakton qe “ … Pas kėrkeses nga pronari apo bartėsi i sė drejtės banesore, DĒBP (HPD) do ti dėrgoj urdhėrin pėr dėbim duke kėrkuar qė banuesi momental ta liroj pronėn brenda 90 ditėve…”.

Administrimi nga ana e DĒBP-es (HPD) ju mundėson qė tė mendoheni pėr tė vendosur se ēfarė duhet tė bėni ju me pronėn tuaj. Pėrveq kėsaj ju mund t’ju ndihmoni personave qė kanė nevojė pėr strehim tė pėrkohshėm.  

Pronat pėr tė cilat janė parashtruar kėrkesa nuk mund tė vendosen nėn administrim. Nėse dėshironi tė kėrkoni administrim tė pronės para se kėrkesa tė jetė e vendosur, ju duhet ta tėrhiqni kėrkesėn. Duhet ta dini se nėse e tėrhiqni kėrkesėn tuaj, ajo, kurrė nuk do ti prezentohet komisionit dhe ju kurrė nuk do tė merrni vendimin lidhur me tė drejtėn tuaj pronėsore.

Kthimi i pronave tė adminstruara nuk siguron kurrėfarė tė drejte pronėsore. Me marrjen e pronės nėn adminstrim, DĒBP (HPD) nuk bėnė kurrėfar pėrcaktimi se ju jeni bartės legjitim i tė drejtės pronėsore. Ju duhet tė dėshmoni se ju keni tė drejtėn pronėsore pėrpara se DĒBP (HPD) t’jua liroj juve pronėn nga administrimi. Edhe nė kėtė rast DĒBP (HPD) nuk do t’jua vėrtetoj asnjė tė drejtė pronėsore. Nėse kėrkesa juaj ėshtė vendosur pozitivisht, DĒBP (HPD), me kėrkesėn tuaj mund ta vendosi pronėn nėn administrim dhe t’jua kthej atė mė vonė me tė drejtat tashmė tė vėrtetuara nga KKBP (HPCC).

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK