Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Kontakti me ne FAQ: Mundėsitė e paraqitėsve tė kėrkesave pas vendimeve

Kur e di unė se ėshtė vendosur pėr kėrkesėn time ?
Njėra nga mėnyrat ėshtė tė kėrkosh kėrkesėn tuaj nė internet; kėrkesa ėshtė vendosur kur ju nė raportin e kėrkimit tė gjeni statusin “kėrkesa e vendosur,…”. Kur kėerkesa juaj ėshtė gati pėr implimentim ne do t’ju kontaktojmė pėrmes telefonit. Mos harroni qė tė jeni nė rrjedhė me inormatat e fundit tė DĒBP- ės (HPD). Nėse ka ndryshime, duhet tė dėrgoni me shkrim informatėn e re bashkė me letrėn e njoftimit ne adresė tė DCBP-es (HPD).

Ku dhe kur mund ta marrė vendimin?
DĒBP (HPD) do t’ju kontaktojė dhe caktoj bashkė me ju kohėn dhe vendin e shpėrndarjes sė vendimit. 

Ē’do tė thotė nėse kėrkesa ėshtė refuzuar?
Kjo do tė thot se kėrkesa juaj nuk ėshtė mbėshtetur dhe s’do tė ndėrmiret asgjė mė tutje nga DĒBP (HPD). Vendimi i referohet vtėm kėrkesės tuaj, d.m.th nuk i referohet statusit tė banuesit aktual, i cili mund tė jetė pala pėrgjegjėse.

Ē’do tė thotė nėse kėrkesa i ėshtė referuar gjykatės?
Kjo do tė thotė se ēėshtja e ngritur lidhur me kėrkesėn tuaj ėshtė brenda jurisdiksionit tė gjykatave dhe se s’do tė ndėrmiret asgjė nga DĒBP (HPD). Ky vednim i referohet vetėm kėrkesės tuaj, pra nuk i referohet statusit tė banuesit aktual, i cili mund tė jetė pala pėrgjegjėse. Nė kėtė rast duhet ti drejtoheni gjykatės nėse dėshironi qė ta adresoni problemin tek ajo.

Cilat janė opcionet e mia kur kėrkesa ėshtė e suksesshme?
Keni tre opcione tė implementimit kur kėrkesa juaj ėshtė vendosur me sukses, dmth. (1)-mbyllja e rastit pa implementim tė mėtutjeshėm ;(2) administrimi i DĒBP-es (HPD) apo (3) riposedimi . Duke kėrkuar mbylljen e rastit ju pėrgjithmonė privoheni nga e drejta pėr tė kėrkuar aktivitete tė mėtutjeshme tė DĒBP-es (HPD). Jurisdiksioni i pronės bashkė me mbylljen e rastit i referohet gjygjėsisė locale. Nėse nuk jeni gati pėr ta riposeduar pronėn qė tani mundėsia e vetme ėshtė qė tė kėrkoni administrimin e DĒBP-es (HPD). Ju keni tė drejtėn e NJĖ dėbimi. Ju do tė informoheni mė sė shumti shtatė ditė mė pėrpara pėr dėbimin dhe brenda 24 orėve pas ekzekutimit tė dėbimit. Me kėtė mbarojnė pėrgjegjėsitė e DĒBP-es (HPD).Uzurpimi i sėrishėm ėshtė pėrgjegjėsi e policisė dhe gjykatave.  

Ē’do tė thotė nėse prona ėshtė nėn administrim?
Kjo do tė thotė se DĒBP (HPD) e viziton pronėn dhe e identifikon bauesin momental. Ju i jepni tė drejtėn DĒBP-es (HPD) pėr ta poseduar pėrkohėsisht atė, deri sa tė kėrkoni heqjen e pronės nga administrimi . DĒBP (HPD) do ta japė pronėn nė shfrytėzim nė pėrputhje me kriteret dhe banuesi i ka 90 ditė nė dispozicion pėr ta liruar pronėn, qė nga dita qė ėshtė informuar pėr kėrkesen e heqjes sė pronės nga administrimi.  

Kur dhe ku mund ti marrė ēelėsat nėse kam kėrkuar dėbim?
Ca ditė para dėbimit juve do tė ju kontaktoj DĒBP (HPD). Pastaj ju do tė dakordoheni pėr kohėn dhė vendin e dorėzimit tė ēelėsave. Nėse nuk paraqiteni pėr ti marrė ēelėsat, DCBP (HPD) do tė konsiderojė se riposedimi ėshtė kryer dhe jurisdiksioni i ėshtė referuar gjygjėsisė lokale.Uzurpimi i sėrishėm ėshtė pėrgjegjėsi e policisė dhe gjykatave.

A mundet dikush tjetėr tė bėjė kėrkesė pėr mua?
Po, ju gjthnjė mund ta autorizoni dikė pėr tė vepruar nė emrin tuaj duke ja prezentuar autorizimin DĒBP-es (HPD).

A mund tė kėrkojė sė pari dėbim pastaj administrim?
Jo, nėse keni kėrkuar dėbim, ju nuk mund tė kėrkoni mė tutje administrimin nga ana e DĒBP-es (HPD).

A mund tė zgjedhi kushė do tė banoj nė pronė derisa ajo tė jetė nėn administrimin e DĒBP?
Jo. Ju pėrkohėsisht i keni dhėnė DĒBP-es (HPD) tė drejtėn e posedimit pėr ta administruar pronėn.

A mund ti marrė celėsat nga DCBP(HPD) derisa prona ime tė jetė nėn administrimin e DCBP(HPD)?
Jo. Bartėsit tė sė drejtės pronėsore nuk i jipet riposedimi i kohė pas kohshėm derisa ajo tė jetė nėn administrimin e DĒBP-es (HPD).Ēelėsat do ti dorėzohen vetėm me rastin e riposedimit.

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK