Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Kontakti me ne FAQ: Periudha kohore

 

Kur ėshtė dita e fundit pėr tė paraqitur kėrkesė pranė DĒBP(HPD)?

1 Korriku 2003.

A mund tė paraqes kėrkesė pas afatit ?

Jo pranė DĒBP (HPD).  

Nga tė gjitha vendimet e aprovuara (mė shumė se 28.000 nė qershor tė vitit 2005), janė zbatuar vetėm rreth 10.000 prej tyre. Pse?

Ekzistojnė dy shkaqe kryesore pėr shpėrpjestimin ndėrmjet numrit tė kėrkesave tė zgjidhura dhe numrit qė nė tė vėrtetė janė zbatuar:

1) Rreth 50% e Paraqitėsve tė sukseshmėm tė kėrkesave nuk kanė vendosur pėrfundimisht se ēfarė dėshirojnė tė bėjnė me pronat e tyre. Kjo tendencė ishte e dukshme pas ngjarjeve tė dhunshme tė marsit tė vitit 2004. Nė efekt, nė kėto raste vendimet janė marrė dhe Drejtorati ėshtė gati t’i zbatoj ato por, pėr shkaqe tė ndryshme tė cilat shpesh janė tė lidhura me gjendjen politike dhe ekonomike tė rajonit, Paraqitėsi i kėrkesės nuk na informon mbi ate qė ai/ajo ka ndėrmend tė bėj. (Pėr hollėsitė mbi zgjidhjet e mundshme tė Paraqitėsve tė sukseshėm tė kėrkesava, ju lusim t’i referoheni nėntitullit ‘Mundėsitė e Paraqitėsit tė kėrkesės pas vendimit’).

2) Kėrkesat e sukseshme janė shpesh objekt i kėrkesave rishqyrtuese, tė parashtruara nga pala e pasuksesshme nė kėrkesė dhe kjo nė efekt nėnkupton se kėrkesa duhet tė rihapet pėrsėri. Si ēdo institucion tjetėr i kėtij lloji, dhe nė pajtim me parimet themelore tė drejtėsisė sė procedurave dhe sundimit tė ligjit, nėse njėra nga palėt nuk pajtohet me kriteret e vendimit tė aprovuar nga HPD/HPCC-ja, ai /ajo mund tė kėrkoj rishqyrtimin e vendimit. Nė pajtim me ligjin e zbatueshėm, Drejtoratit mund t’i parashtrohet kėrkesa pėr rishqyrtim sa herė qė pala konsideron se ai/ajo posedon dėshmi tė rėndėsishme ligjore, tė cilat nuk janė shqyrtuar nga HPCC-ja gjatė vendimmarrjes mbi kėrkesėn; apo- nė rastet kur mendohet se ekziston gabimi thelbėsor nė zbatimin e rregullores qė pėrcakton rregullat e procedures dhe dėshmitė e HPD/HPCC-sė.  

Pse po zgjatė kaq shumė? Kur do tė zgjidhet kėrkesa ime?

HPD-ja ka pranuar mbi 29.000 kėrkesa. Ēdo kėrkesė shqyrtohet veēmas, tė gjitha palėt kanė tė drejtė ligjore pėr tu njoftuar dhe pėrgjigjur dhe dokumentet duhet tė verifikohen pėr t’u siguruar se janė tė vėrteta dhe se janė nė pėrputhshmėri me tė drejtat ligjore tė deklaruara nga palėt Mė tej, kohėzgjatja dhe ndėrlikueshmėria e procedurės sė kėrkesave gjithashtu varet nga natyra e vet kėrkesės dhe nėse ajo ėshtė kontestuese apo jo. Pėr shkak tė numrit tė madh tė kėrkesave HPD-ja nuk ėshtė nė pozitė qė tė parashikoj se kur do tė vendosė HPCC-ja mbi rastin e caktuar. Megjithatė, HPD dhe HPCC-ja zgjidhin pėrafėrsisht 1.000 kėrkesa nė muaj dhe vlerėsohet se deri nė fund tė gushtit tė vitit 2005 tė gjitha kėrkesat do tė zgjidhen dhe deri nė fund tė vitit edhe procesi i zbatimit do tė pėrfundoj gjithashtu.

Unė kam paraqitur kėrkesė nė vitin 2001 dhe HPD/HPCC-ja ende nuk ka marrė vendim. Tė tjerėt i kanė parashtruar kėrkesat mė vonė dhe tashmė i kanė marrė pėrgjigjet.

Nė fund tė periudhės sė pranimit tė kėrkesave , mė 1 korrik 2003, HPD-ja kishte pranuar pėrafėrsisht 29.000 kėrkesa. Ishte e qartė nė atė faze tė hershme se me numėr aq tė madh tė kėrkesave, dhe duke marrė parasysh burimet nė dispozicion, se pėrpunimi i kėrkesave me renditje kronologjike do tė ēoj nė thyerjen e tė drejtave themelore siē ėshtė qasja nė Gjykatė dhe e drejta qė ato tė pėrfundojnė brenda njė periudhe tė arsyeshme kohore. Metoda qė HPD-ja zbatoi rezultoi nė ekuilibrimin e interesit individual qė kėrkesa e tij/saj tė pėrpunohet me kohė, ndaj interesit tė bashkėsisė si tėrėsi qė tė gjitha kėrkesat tė zgjidhen sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur. Me fjalė tė tjera, po qe se HPD-ja do tė shqyrtonte pranimin e kėrkesave nė mėnyrė kronologjike, ata tė cilėt kanė parashtruar kėrkesat e tyre nė fazėn e hershme do tė kishin pasur pėrparėsi. Megjithatė do tė dėmtohej interesi i pėrgjithshėm dhe e mira e pėrbashkėt e bashkėsisė sepse do tė duhej shumė mė tepėr kohė se 5 vite qė tė zgjidhen tė gjitha kėrkesat. Me qėllim qė tė respektohen tė drejtat themelore HPD-ja u detyrua qė tė zbatoj tė shtuquajturat procedura tė kėrkesave tė mbledhura qė pėrdoren nga njė numėr Komisioneve tjera Ad Hoc. Nė kėtė aspekt pėrpunimi i kėrkesave pason me zgjedhjen funksionale tė rasteve, qė i grupon, pėrpunon dhe vendos kėrkesat me karakteristika tė njejta. HPD-ja filloi punėn me kapacitet tė plotė nė vitin 2000 dhe pritej qė ta pėrfundonte mandatin dhe tė vendoste pėr veprimet – qė tė gjitha pronat t’ua kthente Bartėsve tė ligjshėm tė sė drejtės pronėsore—deri nė fund tė vitit 2005. Gjatė kėsaj kohe HPD-ja nė mėnyrė aktive ka mbledhur 29.000 kėrkesa sė bashku me dokumentacionet plotėsuese dhe ka bėrė ndėrmejtėsimin apo shqyrtimin e kontesteve si dhe zbatimin e vendimeve fizikisht nė terren. Nėse kjo detyrė e madhe dhe e ndėrlikueshme qė i ėshtė dhėnė HPD-sė krahasohet me kohėn dhe burimet qė i kishte nė dispozicion pėr kryerjen e detyrės sė saj, HPD-ja do tė karakterizohej si operacion i suksesshėm.

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK