Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Kontakti me ne 



FAQ: Paraqitja e kėrkesės

 

Kush ka tė drejtė tė paraqes kėrkesė?

Ju mundė tė parashtroni kėrkesė (a) nėse keni qenė bartės i sė drejtės sė posedimit tė pronės banesore para 24 Mars-it 1989 dhe keni humbur posedimin pėr shkak tė diskriminimit; (b) ju keni hyrė nė njė transakcion pronėsor ndėrmjet periudhės 24 Mars 1989 dhe 13 tetor 1999 dhe nuk keni mund ta regjistroni atė pėr shkak tė diskriminimit; apo (c) ju keni qenė bartės i sė drejtės sė posedimit tė pronės banesore me 24 Mars 1999 dhe tani nė mėnyrė tė paligjshme ėshtė duke jetuar nė tė dikush tjetėr. DĒBP (HPD) gjithashtu mund t’ju ndihmojė nėse ju keni pranuar njoftimin se kėrkesa ėshtė paraqitur pėr pronėn tuaj.

A mė nevojitet avokati nė mėnyrė qė tė marrė pjesė nė procedurat e DĒBP (HPD)?

Jo.

Ēfarė tė bėjė nėse unė dua qė dikush tė mė pėrfaqėsojė?

Nėse doni qė dikush tjetėr t’ju prezentojė, ju duhet qė t’ja siguroni atij apo asaj autorizimin.Ky ėshtė njė mjet ligjor qė e autorizon personin tjetėr pėr tė vepruar nė emrin tuaj.Autorizimi duhet tė jetė i vėrtetuar nga DĒBP (HPD) apo gjykata kompetente dhe duhet tė ketė inforamcion: a) emrin tuaj, adresėn dhe numrin e identifikimit tė personit; b) emrin, adresėn dhe numrin e identifikimit tė personit qė ju e autorizoni pėr tė ju pėrfaqėsuar; dhe c) njė pėrshkrim tė detajizuar se pėr ēfarė ėshtė autorizimi (p.sh.-“pėr tė mė pėrfaqėsuar nė DĒBP (HPD); apo pėr tė marrė vendimin dhe ēelėsat nga DĒBP (HPD) . Ju duhet ti siguroni pėrfaqėsuesit tuaj tė autorizuar njė kopje tė letėrnjoftimit, dhe tė gjitha informatat tjera tė nevojshme pėr t’i mundėsuarė atij qė tė veprojė nė emrin tuaj. DĒBP (HPD) nuk do t’ju jap palėve tė paautorizuara informata pėr kėrkesėn tuaj. Nėse dėrgoni dikend pėr t’ju pėrfaqėsuar pa dokumentacion tė duhur, DĒBP (HPD) nuk do ta njohė kėtė person . DĒBP (HPD) nuk do tė shtyjė asnjė afat qė ju ka kaluar sepse ju nuk i keni siguruar pėrfaqėsuesit tuaj dokumentacionin e duhur.

A mund tė pėrfaqėsojė unė anėtarėt tjerė tė familjes?

Nėse ju jeni anėtar i familjes (p.sh prind , fėmijė apo nip i personit i cili ka tė drejtėn pronėsore ju mund tė parashtroni kėrkesėn nė emėr tė tij. Ju duhet tė dokumentoni se ju jeni anėtarė i familjes sė ngushtė. i I familjes , por nuk jeni anėtarė i familjes sė ngushtė ju duhet tė keni autorizimin pėr tė pėrfaqėsuar bartėsin e tė drejtės pronėsore.

A mė kushton kjo procedurė?

Jo, paraqitja e kėrkesės nė DCBP(HPD) ėshtė falas. 

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK