Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Kontakti me ne FAQ: Shitja e pronave

 

A ndihmon DĒBP nė shitjen e pronave ?

Jo, DĒBP (HPD) nuk operon si agjenci e pronės sė patundėshme. 

A ka DĒBP listėn e pronave qė shiten?

Jo.

Nėse unė e blej njė pronė pėr tė cilėn ėshtė bėrė kėrkes , a mund tė kėrkoj unė nga DĒBP(HPD) ta dėbojė banuesin momental?

Jo, nėse keni blerė pronėn pas 24 Marsit 1999,DĒBP(HPD) nuk ka jurisdiksion mbi pronėn tuaj.Ju do tė duhej ti referoheni Gjykatės Komunale. Blerėsit potencial do tė duhej tė jenė nė dijeni tė me nenin 5.2 tė Regullores 2000/60 sipas tė cilės , derisa kėrkesa tė zgjidhet , shitėblerjet e pronave janė jolegjitime. I vetmi pėrshjashtim i mundshėm ėshtė nėse banuesi aktual e blenė pronėn prej paraqitėsit tė kėrkesės qė e ka tė drejtėn e shitjes.  

A Mund tė blej njė pronė e cila ėshtė nėn administrimin e DĒBP(HPD)?

Po,por blerėsit duhet tė jen nė dijeni se pronat tė cilat janė nėn administrim , e drejta pėr posedim ėshtė suspenduar nė bazė tė nenit 12.3 e Regullores 2000/60.Shitja e pronės nuk e ndrron kėtė.Tėrheqja prej administrimit si dhe e drejta e kthimit ėshtė e mundshme vetėm atėher kur ka kaluar procedurėn sipas nenit 12 tė Regullores.

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK