Fillimi  Pėr Ne  FAQ  Web Mail  Kontakti me ne 
  16 Mars 2007: 29,160 kėrkesa tė paraqitura; 29,160 (100%) vendosura; dhe 28,533 (97.3%) tė implementuara... Komisioni do tė paraqes sesionin nė Mars 2007.
 
   
   
   
   
   
   
Web faqja e mėparshme e DÇBP-së www.hpdkosovo.org/old
 

 

tė gjitha thirrjet 038 249 936 gjatė javes prej 08:30 deri 17:30 pėr informata mė tė hollėsishme.

Informatė: Vendimi mbi rastin tuaj mund te gjendet duke futur numrin DS e rastit tuaj ne makinen e kerkimit te statusit te kerkeses.Vetėm palėt pėr ankes

Kontrolloni te dhėnat nėse prona e juaj ėshtė nen administrim te DCPB-se duke futur numrin e lėndės.
( eg: DS601699, CF601699,
I040012PZ, S030839PR )

 

 

:: : Raporti Vjetor statistikor

:: Shkarko Raporti vjetor 2005[[8.33MB]

:: OSBE Publikon raportin pėr gjykatat

:: Agjensioni Kosovar pėr Prona i filloi ne pranimin e ankesave (vetėm versioni anglisht)

:: Themelimi i Agjencionit Kosovar pėr Prona (vetėm versioni anglisht)

:: Ligji mbi kėrkesat e pronave private, afariste dhe bujqėsore

:: Parashtruesit e kėrkesave qė s'janė paraqitur

:: Sesioni i 33 i HPCC-sė

:: Synimėt pėr 2005

:: Raporti vjetor 2004 me tė dhėnat mė tė reja statistikore, qershor 2005

:: Zyra Rajonale e DĒBP-sė nė Prizren ėshtė duke e lėvizur "Zyrėn e Vizitorėve”

:: Rruga pėrpara -Prosperous 2004 & 2005(vetėm versioni anglisht)

:: Publikimi mė i ri i listės sė kėrkesave

:: Deklarata pėr media 1198 - keqpėrdorimi i logos sė DĒBP-sė (HPD) dhe dokumenteve

 
Raporti përfundimtarë

Njoftim pėr Parashtruesit e Kėrkesave ne HPD kėrkesat e te cilėve janė refuzuar

Njoftim pėr Parashutruesit e kėrkesave te bien ne kontakt me HPD

POROSI NGA AGJENSIONI KOSOVAR PĖR PRONA

Kjo porosi ėshtė e para nė radhėn e porosive tė rregullta prej nesh nė Agjensionin Kosovar pėr Prona (KPA) e themeluar tani. KPA ėshtė themeluar me 04 mars 2006 nėn Rregulloren e UNMIK-ut 2006/10, si organ i pavarur. Mandati i saj ėshtė qė tė zgjidh kėrkesa qė rezultojnė nga konflikti i armatosur i cili ndodhi nė mes periudhės 27 shkurt 1998 dhe 20 qershor 1999, nė lidhje me patundshmėritė private, pėrfshirė pronat bujqėsore dhe afariste.

Ju lutem tė jeni tė informuar se nė pajtim me Rregulloren e UNMIK-ut 2006/10, Drejtorati pėr Ēėshtje Pronėsore Banesore, personeli i saj dhe pajisjet janė pėrfshire nė KPA. KPA mban pėrgjegjėsi pėr implementimin e tė gjitha kėrkesave pronėsore banesore tė cilat kanė mbetur ende pa u zgjidhur mė 04 mars 2006, dhe do tė siguroj zgjidhjen e tyre nė mėnyrė efektive dhe tė shpejte. Tutje, Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore Banesore do tė vazhdoj tė vendos mbi numrin e vogėl tė kėrkesave tė mbetura tė cilat janė pezull.

Sa i pėrket mandatit tė KPA-sė pėr tė pranuar kėrkesa nė lidhje me patundshmėritė private, pėrfshirė pronat bujqėsore dhe afariste, ne do tė fillojmė t’i pranojmė ato prej datės 03 prill 2006, nė zyre tė pėrcaktuar nga KPA, brenda Kosovės, si dhe nė zyre jashtė Kosovės kur paraqiten nga autoritete vendore.

Ju lutem pėr informata shihni tė bashkangjitur Rregulloren e UNMIK-ut 2006/10 dhe vėreni se ligji me mė shumė detaje do tė pasoj pasi qė tė aprovohet nga UNMIK-u. Aktualisht jemi duke bėrė aranzhime pėr implementimin e mandatit, qė pėrfshinė dispozita pėr trajnime tė personelit tonė, rekrutime tė personelit shtesė si dhe sigurim te pajisjeve. Kemi filluar njė fushatė publike pėr informim mbi KPA dhe deri mė tani kemi pas takime me pėrfaqėsuesit e komuniteteve pakicė si dhe kemi marr pjesė nė intervista me media kombėtare (pėrfshirė RTS). Tutje, jemi duke organizuar takime pėr informim publik nė tėrė Kosovėn, Malin e Zi dhe Serbi me pėrfaqėsues tė organizatave pėr persona tė zhvendosur, OJQ dhe entitete tjera kyēe. Nė anėn teknike, jemi duke punuar pėr themelimin e faqes sė internetit tė KPA-sė.

Do tė vazhdojmė kontaktet nė mėnyrė tė rregullt me informata nė detaje, nė veēanti nė lidhje me mandatin e ri tė KPA, pranimin e kėrkesave dhe takimeve informative publike. E mirėpresim bashkėpunimin dhe ndihmėn tė cilėn KPA e meriton dhe kėrkon nė mėnyrė qė tė implementohet me sukses.

Knut Rųsandhaug


PARASHIKIMI I DĖBIMIT

DCPB-ja planifikon dėbimet e saja ne bashkepunim me agjencitė pėr zbatimin e ligjit dhe bėnė parashikimet javore. Planifikimi rregullisht i dėrgohet IPVQ-se pėr informim .Duke klikuar ne datėn e poshtėcekur ,ju keni mundėsi pėr te hyre ne te dhėnat e komunės pėr dėbimin e planifikuar pėr atė jave.Janar   Prill        
  Korrik          
Shkurt   12 19   Maj             Gusht        
Mars   19     Qërshor        
  Shtator        

 

     

   

Ēka ėshtė HPD?

Cili ėshtė mandati i HPD-sė” ?Ēka bėjmė e cka jo..

Pyetjet mė tė shpeshta

Pse zgjat kaq shumė? Cilat janė mundėsitė tė cilat i kanė paraqitėsit e suksesshėm tė kėrkesave? A mund tė paraqiten kėrkesa ende? Pėrgjigjet nė kėto pyetje dhe pyetjet e tjera.

 

Mekanizmi i HPD-sė pėr kėrkim

Nuk ėshtė e nevojshme mė qė tė vini nė zyrat tona pėr tė marrė informatat mė tė reja lidhur me statusin e kėrkesės. Kjo tani mund tė bėhet thjesht duke shėnuar numrin e kėrkesės nė mekanizmin e HPD-sė pėr kėrkim, që ndodhet në këndin lart-djathtas të kesaj faqe

Fjalor i termeve tė HPD-sė

Kuptimi i termeve si “administrim”, “dėbim”, “riposedim”, “mbyllje”, etj. nė kontekstin e HPD-sė

 

Lidhja direkte me HPD-nė

Nėse preferoni qė ta shfrytėzoni telefonin dhe ta kontaktoni Qendrėn pėr Thirrje tė HPD-sė, ajo punon nga e hėna deri tė premten (8.30-17.30) dhe të shtuneve (10:00 - 17:30). Vetėm pėr palėt nė kėrkesė. Mund tė kontaktohet nė numrin: + 381 (0) 38 249 936

Paraqitėsit qė mungojnė

Procesi për mbledh-jen e kërkesave ka përfunduar më 1 korrik 2003. Që atëherë, një numër i konsiderueshëm i paraqitësve kanë ndërruar adresën apo kanë marrë numra të ri telefoni pa e informuar HPD-në për ndryshimin. Këtu mund të gjeni  inform-ata si mund të azhuroni detajet kontaktuese të  paraqitësve .

Nëse keni ndonjë koment apo verejteje lidhur me permbajtjen apo formatin e ketij sajti, ju lutem kontaktoni editorin 

 

Mbėshtetur nga

©HPD 2004 - Webmaster - Editor

Foreign Affairs-Canada Ministry of Foreign Affairs-Finland Foreign Affairs-Germany Foreign Affairs-Ireland Ministry of Foreign Affairs-Norway Foreign Affairs-Switzerland U.S Department of State   European Union Kosovo Force OSCE UNMIK