Shqip
Kam pranuar fletë-njoftimin
 
Më shumë
Ēfarė bėhet pasi kėrkesa tė jetė vendosur
 
Më shumë
Gjej më shumë për KPA-në
 
Më shumë
KPA Webmap
Download your Decision
Public Access
Kërko
Kërko kpaonline:
Kėrkesat e AKP-sė Pronat nėn administrim

Kėrkoni sipas nr. tė parcelės:
Zgjedhni komunėn:
Shkruani nr. e parcelės:

Ju lutemi vėni re: Kur e pėrdorni kėtė aplikacion pėr tė kėrkuar njė pronė, duhet tė pėrdoret emri origjinal i komunės kadastrale. Tė dhėnat e AKP-sė bazohen nė informatat e dhėna nė kohėn kur ėshtė paraqitur kėrkesa prandaj nuk pasqyrojnė ndryshimet e bėra nga themelimi i komunave tė reja nė Kosovė.

Statistika
Kërkesa të paraqitura: 42749
 Kërkesa të vendosura: 42114
 Kërkesa të publikuara:
42749
Punësime
 
Asnjė pozitė vendore e hapur
  Asnjė pozitė ndėrkombėtare e hapur
  POROSI NGA AGJENCIA KOSOVARE PĖR KRAHASIM DHE VERIFIKIM TĖ PRONĖS
Publikuar: 12-01-2017

POROSI NGA  AGJENCIA KOSOVARE PĖR KRAHASIM DHE VERIFIKIM TĖ PRONĖS

I/E nderuar vizitor!
 
  Kjo ėshtė porosia e parė nga Agjencia Kosovare pėr  Krahasim dhe Verifikim tė Pronės (AKKVP). Qė nga viti 2006 kemi patur njė  komunikim tė vazhdueshėm me emrin Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) dhe pėr vite  tė tėra kemi prezentuar punėn, angazhimin dhe rezultatet e mėdha tė Agjencisė nė  pranimin, regjistrimin, pėrpunimin dhe vendosjen e mbi 42 mijė kėrkesave pėr  kontestet pronėsore tė paraqitura nė Agjenci.
 
  Pėrfundimi me sukses i mandatit tė AKP-sė  i ka hapur rrugė themelimit dhe  funksionalizimit tė Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės  (AKKVP). Pas  miratimit nė Kuvendin e  Kosovės dhe publikimit nė Gazetėn Zyrtare tė Republikės  sė Kosovės, datė 3.11.2016, ka hyrė nė  fuqi  Ligji Nr. 05/L-010 pėr Agjencinė  Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės.   Themelimi i Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės  ėshtė  rezultat i Marrėveshjes pėr  kthimin, krahasimin dhe verifikimin e regjistrave  kadastralė tė arritur nė Bruksel nė vitin  2011 ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.
 
  Mandati i Agjencisė sė re ka tė bėjė me krahasimin  e zgjidhjen e dallimeve nė mes tė dokumenteve kadastrale origjinale  tė marra nė Kosovė nga autoritetet serbe para  qershorit vitit 1999 dhe tė  dokumenteve  kadastrale aktuale nė Republikėn e Kosovės, pėr pronėn private,  pronėn private komerciale dhe pronėn private  tė bashkėsive fetare. Si dhe zgjidhjen e kėrkesave lidhur me pronėn e  paluajtshme  private, duke pėrfshirė  pronėn bujqėsore dhe pronėn private komerciale
 
  Meqė AKKVP ėshtė trashėgimtare e AKP-sė, ju  njoftojmė se me  dispozitat kalimtare tė  kėtij Ligji pėrcaktohet se pjesė tė mandatit dhe  pėrgjegjėsive tė Agjencisė Kosovare tė Pronės  (AKP) dhe Drejtorisė pėr Ēėshtje  Pronėsore  Banesore (DĒPB) tė bartura nė kėtė Agjenci do t’i barten Agjencisė  pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės  kryesisht ato pjesė qė kanė tė bėjnė me   implementimin e vendimeve tė Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore Banesore  si dhe  pronave qė aktualisht janė nėn  administrimin e AKP-sė.  Pra, tė gjitha ēėshtjet  mandatore tė AKP-sė dhe DĒPB tė papėrfunduara do tė pėrfundojnė si pjesė e  mandatit tė Agjencisė sė re. Po ashtu, nė tė njėjtėn kohė ligji i ri pėrcakton  qė asetet fizike, obligimet kontraktuale   dhe  ato buxhetore tė Agjencisė  Kosovare pėr Prona dhe asetet qė mė parė i   janė bartur Agjencisė Kosovare pėr Prona nga Drejtoria pėr Ēėshtje  Pronėsore  dhe Banesore, do t’i barten  Agjencisė sė re. Kjo vazhdimėsi e bartjes sė burimeve njerėzore dhe aseteve fizike  dhe atyre buxhetore, garanton njė qėndrueshmėri   me premisa suksesi pėrgjatė fazės sė tranzicionit nga AKP nė AKKVP.
 
  Duke marrė nė konsideratė obligimin ligjor, sipas tė  cilit periudha transitore e kalimit tė AKP-sė nė AKKVP do tė zgjasė 90  ditė, menaxhmenti i Agjencisė ka marrė njė sėrė  masash pėr pėrmbylljen me sukses tė fazės sė tranzicionit. Kėshtu, ėshtė  krijuar Grupi pėr Mbikėqyrjen e fazės tranzicionale i cili ėshtė duke menaxhuar  me sukses tranzicionin administrativo-teknik nga AKP- nė AKKVP. Ky proces ėshtė  shoqėruar me njė serė masash dhe aktivtetesh teknike dhe administrative. Gjatė  kėsaj kohe, ėshtė ideuar, dizajnuar dhe miratuar logoja e Agjencisė sė re, tė  cilėn po e prezentojmė publikisht  pėr herė  tė parė me kėtė rast.
 
  Nė anėn tjetėr ėshtė themeluar edhe Grupi pėr  Ndryshimin dhe Plotėsimi e Draft-Rregulloreve qė ndėrlidhen me punėn dhe  mandatin e Agjencisė. Ky Grup me sukses ka arritur tė plotėsojė 5 rregullore pėrkatėse  tė cilat tashmė i janė dėrguar pėr aprovim Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės.
 
  Menaxhmenti dhe stafi drejtues profesional i  Agjencisė ka vazhduar takime dhe kontakte me tė gjitha institucionet relevante  vendore si dhe organizata tė ndryshme ndėrkombėtare. Ne vazhdojmė tė besojmė se  nevoja pėr mbėshtetje tė gjithanshme tė AKKVP-sė do tė shihet me interes nga  partnerėt tanė vendorė dhe ndėrkombėtarė.
 
  Jemi tė vetėdijshėm se me themelimin e AKKVP-sė njė punė e gjatė dhe e vėshtirė na pret nė vitet e ardhshme, megjithatė, stafi i  Agjencisė ka pėrvojėn dhe pėrgatitjen e duhur profesionale dhe administrative  pėr tė ndėrtuar dhe funksionalizuar njė Agjenci e cila do tė angazhohet nė  respektim dhe zbatim tė pėrgjegjėsive ligjore pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės  pa dallim.
 
  Shpresojmė  dhe besojmė se komunikimi ynė i ardhshėm do tė zhvillohet nė faqen e re tė  internetit e cila ėshtė nė pėrgatitje e sipėr.

Me  respekt,
 
  Florije  Kika
Zv/Drejtore  Ekzekutive, U.D

 

> HYN NĖ FUQI LIGJI PĖR AGJENCINĖ KOSOVARE PĖR KRAHASIM DHE VERIFIKIM TĖ PRONAVE
25-11-2016
> MBYLLEN ZYRAT E AKP-sė nė SERBI
30-06-2016
arhiva e lajmeve
Parashikimi i dëbimeve
Data sot
24-01-2017
KPA-ja planifikon dėbimet e saja ne bashkepunim me agjencitė pėr zbatimin e ligjit dhe bėnė parashikimet javore. Duke klikuar ne datėn e poshtėcekur ,ju keni mundėsi pėr te hyre ne te dhėnat e komunės pėr dėbimin e planifikuar pėr atė jave.
26/01/2017 25/01/2017 24/01/2017 23/01/2017 20/01/2017
20/01/2017 19/01/2017 18/01/2017 17/01/2017 16/01/2017
23/12/2016 23/12/2016 22/12/2016 22/12/2016 21/12/2016
21/12/2016 20/12/2016 20/12/2016 19/12/2016 19/12/2016
E fillimit >>|
”Linjat e Hapura” tė AKP-sė
Mund tė na kontaktoni nga e Hėna gjer tė Premten (08:00-16:30) duke formuar numrin +381 38 249 936
Pėrkrahur nga
 
2008 © AKP Tė gjitha drejtat e rezervuara. Ueb disenj nga AKP
RSS