Shqip
PRISHTINĖ -  Agjencia Kosovare e Pronė deri mė tani ka pranuar mė tepėr se 20,0000 kėrkesa pėr pronat e paluajtshme private.  Agjencia Kosovare e Pronės ėshtė themeluar mė 4 mars 2006 me tė drejtėn e zgjidhjes sė kėrkesave pėr rikthimin e pronave ta paluajtshme private, pėrfshirė kėtu pronat komerciale dhe ato bujqėsore, qė lidhen drejtpėrdrejt ose janė rezultat i konfliktit tė armatosur tė viteve 1998 dhe 1999.  Bazuar nė rregulloren e UNMIK_ut 2006/50, AKP-ja me tė drejtėn e apelit nė gjykatėn Supreme tė Kosovės, ka juridiksion ekskluziv mbi kėto kėrkesa.

Kėrkesat qė janė paraqitė nė AKP pėrfshinė

1309 prona banimi
716 prona komerciale
18488 prona bujqėsore.

Prej kėtyre kėrkesave tė paraqitura deri mė tani, 2017 janė dorėzuar nė zyrat e AKP-sė brenda Kosovės,  dhe 18496 kėrkesa janė paraqitur nė zyrat tona tė vendosura nė Serbi, Mal tė Zi dhe Maqedoni.

Sipas njė studimit tė vitit 2004, tė mbėshtetur nga Agjencioni Europian pėr Rindėrtim, ėshtė pritur qė AKP do tė pranojė mbi 11,0000 kėrkesa pėr rikthim tė pronave tė paluajtshme private. Madje, edhe nėse numri i kėrkesave aktuale ėshtė dy herė mė i madh nga sa kemi pritur, ky numėr i kėtyre kėrkesave vazhdimisht po shtohet dita-ditės. Asnjė afat kohor pėr paraqitje tė kėrkesave nuk ėshtė vendosur ende. 

- AKP-ja ėshtė e vendosur qė nė mėnyrė tė shpejtė dhe korrekte tė zgjidhė tė gjitha kėrkesat e paraqitura. Presim qė vendimet e para tė Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore (KKPK) tė bėhen tė ditura nė qershor, ka thėnė nė njė prononcim tė tij, z. Knut Rosandhaug, Drejtor Ekzekutiv i AKP-sė.

Nė tė njėjtėn kohė, statistikat e kėrkesave qė janė paraqitur nė AKP mund tė gjinden edhe nė faqen tonė tė internetit :
Numri i pėrgjithshėm i kėrkesave sipas komunave:
http://www.kpaonline.org/ClaimsTotal.asp
Lloji i kėrkesave pronėsore tė paraqitura sipas regjioneve:
http://www.kpaonline.org/claimProp.asp
Lloji i kėrkesave pėr tė drejtėn pronėsore tė paraqitura sipas rajoneve:
http://www.kpaonline.org/claimProp.asp