Shqip

PSSP ka nxjerrė Rregulloren e re tė UNMIK-ut 2006/50 mė 16 tetor. Sipas Rregullores sė re Agjencia Kosovare pėr Prona (AKP) ka juridiksion tė veēantė pėr tė zgjidhur kėrkesat pėr riposedim tė pronės sė paluajtshme private, pėrfshirė pronat komerciale dhe tokėn bujqėsore, tė cilat janė tė lidhura drejtpėrdrejtė apo janė rezultat i konfliktit tė armatosur tė vitit 1998 dhe 1999.

Tė gjitha kėrkesat qė janė paraqitur KPA-sė nė bazė tė Rregullores sė UNMIK-ut 2006/50 do tė vendosen nga Komisioni i pavarur i Kėrkesave Pronėsore. Gjykata Supreme e Kosovės do tė jetė organi i ligjshėm qė do tė shqyrtojė ankesat nė lidhje me kėto kėrkesa.

Kliko kėtu pėr tė lexuar Rregulloren e UNMIK-ut 2006/50