Shqip

E enjte, 26 Korrik 2007

 

AKP pranon grant nga qeveria e Belgjikės

 

Qeveria e Mbretėrisė sė Belgjikės i premtoi sot njė grant Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) me vlerė prej 20,000 Euro.

 

Granti ėshtė i dedikuar pėr botimin e Gazetės sė AKP-sė. Gazeta e AKP-sė ėshtė njė botim zyrtar i lėshuar nga AKP-ja, e cila pėrmban njė listė tė tė gjitha pronave, qė janė lėndė tė kėrkesave nėn mandatin e AKP-sė, kėshtu duke u mundėsuar personave me interes potencial ligjor nė pronat e kėrkuara qė tė marrin pjesė si palė nė procedurat para Komisionit Kosovar pėr Kėrkesa Pronėsore (KKKP). Rregullorja e UNMIK-ut 2006/50 parasheh qė kėrkesat e paraqitura nė AKP duhet tė botohen nė njė periudhė prej 30 ditėve pėr pėrgjigje, para se tė vendoset mbi kėto kėrkesa.

 

Gazeta e AKP-sė botohet periodikisht dhe pėrveē qė shpėrndahet pėrmes dy gazetave ditore, ajo ėshtė gjithashtu nė dispozicion nė tė gjitha komunat dhe gjykatat vendore nė tėrė Kosovėn. Shtypet nė tė dy gjuhėt: shqip dhe serbisht dhe versioni nė gjuhėn angleze i Gazetės sė AKP-sė ėshtė nė dispozicion nė web faqen e KPA-sė: http://www.kpaonline.org.

 

“Ne i jemi shumė falėnderues pėr kėtė mbėshtetje qeverisė Belge. Botimi i kėrkesave tė paraqitura nė AKP ėshtė pjesė vendimtare e pėrpunimit tė kėrkesave dhe ky grant i mundėson agjencisė tė botojė tė gjitha kėrkesat pėrmes Gazetės sė AKP-sė”, thotė nė deklaratėn e tij z. Knut Rosandhaug, Drejtor Ekzekutiv i AKP-sė.

 

Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ėshtė organ i pavarur i themeluar nė bazė tė Rregullores sė UNMIK-ut 2006/10 mbi Zgjidhjen e kėrkesave pėrkitazi me pronėn e paluajtshme private, pėrfshirė pronėn bujqėsore dhe komerciale, e cila ėshtė shpallur mė 4 mars 2006. Ajo ka mandat tė zgjidhė kėrkesat tė cilat janė si rezultat i konfliktit tė armatosur nga viti 1999 lidhur me pronėn e paluajtshme private, pėrfshirė pronėn bujqėsore dhe atė komerciale.