Shqip

 

AKP-ja  kėrkon ndjekje penale nė Pejė

 

 

Agjencia Kosovare e Pronės (AKP), ka kėrkuar nga Prokurori publik i komunės sė Pejės qė tė fillojė procedurė penale kundėr autorit/autorėve tė krimit, tė cilėt nė mėnyrė joligjore thyen plumbimin tė vendosur nga AKP-ja nė pronėn, e cila gjendet nė rrugėn “Shaban Spahija” nė Pejė.

 

Prona nė fjalė ėshtė pronė banesore, e cila gjendet nė kompleksin e ndėrtesės sė njėjtė tė Shkollės Fillore “Asdreni”. Duke pasur parasysh vendimin e ligjshėm tė lėshuar nga Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore dhe Banesore (KKPK), zyrtarėt e AKP-sė kanė mbyllur dhe plumbuar pronėn e banimit me 25 shtator 2007. Mė vonė, plumbimi zyrtar ishte hequr pa ndonjė arsyetim ligjor, akt i cili paraqet shkelje tė nenit 259 tė Kodit tė Pėrkohshėm Penal tė Kosovės.

 

AKP-ja thėrret tė gjithė banorėt dhe institucionet e Kosovės qė tė respektojnė sundimin e ligjit dhe vendimet e ligjshme tė marra nė pajtim me ligjet e aplikueshme nė Kosovė. Vendimi pėr tė plumbuar pronėn e sipėrpėrmendur ishte marrė nė pajtim me vendimin e ligjshėm tė lėshuar nga KKPK. Nėse ndokush dėshiron tė kontestoj vendimin e lėshuar nga KKPK, ata duhet ta bėjnė atė duke u ankuar ndaj vendimeve nė organin kompetent ligjor, e jo duke e marrė ligjin nė duart e tyre.

 

AKP-ja mbetet e pėrkushtuar pėr tė siguruar mbrojtje tė pronės private brenda juridiksionit tė vet pėr tė gjithė banorėt e Kosovės, pa ndonjė pėrjashtim. AKP-ja do tė vazhdoj tė zbatoj vendimet e lėshuara nga KKPK, e gjithashtu edhe vendimet e lėshuara nga Komisioni i ri Kosovar pėr Kėrkesa Pronėsore. AKP-ja, nėse ėshtė e domosdoshme pėrkitazi me rastet e reja do tė vazhdojė tė kėrkojė nga prokurorėt vendor tė iniciojnė procedurė penale kundėr ēdo individi privat apo zyrtarėve publik, tė cilėt tentojnė me mjete tė paligjshme tė pengojnė implementimin dhe zbatimin e vendimeve tė ligjshme.

 

Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ėshtė organ i pavarur i themeluar me 4 mars 2006. Ajo ka mandat tė zgjidhė kėrkesat tė cilat janė si rezultat i konfliktit tė armatosur tė viteve 1998 dhe 1999. AKP gjithashtu ėshtė pasardhėse ligjore e ish Drejtoratit pėr Ēėshtje Pronėsore dhe Banesore (DĒPB).