Shqip

Java e fundit e pranimit tė kėrkesave po afrohet:

Afati i fundit pėr paraqitje tė kėrkesave nė SKP ėshtė 3 dhjetor 2007

 

Ēdokush i cili ka humbur posedimin e pronės sė tyre tė paluejtshme nė Kosovė si rezultat i konfliktit tė vitit 1998-1999 mund tė paraqes kėrkesė nė Agjencinė Kosovare tė Pronės deri mė (dhe pėrfshirė) 3 dhjetorin 2007. Pas kėsaj dite operimet e pranimit tė kėrkesave do tė mbyllen. Afati i fundit ėshtė caktuar nga Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Kosovė pėrmes shpalljes sė Urdhėresės Administrative 2007/5.

 

Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ėshtė themeluar mė 4 mars 2006 dhe ka, lėndėt e ankesės nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, juridiksionin ekskluziv pėr tė zgjidhur kėrkesat pėr pronėn e paluejtshme private (pėrfshirė pronat komerciale dhe tokėn bujqėsore) qė kanė rezultuar nga konflikti i armatosur nė 1998-1999.

 

32,976 kėrkesat e paraqitura nė AKP deri mė tash pėrfshijnė:

2,307 pronat banesore;

936  pronat komerciale; dhe

29,733 pronat bujqėsore

 

-Ēdokush i cili dėshiron tė paraqes kėrkesė nė AKP duhet tė kontaktojė ndonjėrėn nga zyret tona dhe tė bėjė termin para 3 dhjetorit 2007, thotė Drejtori Ekzekutiv i AKP-sė Knut Rosandhaug nė njė deklaratė.