Shqip

AKP-ja ka vendosur  5,700 kėrkesa pronėsore

 

Pas pėrfundimit tė seancės sė 5-tė tė Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK), nė Prishtinė tė enjten e kaluar,  ka vendosur 5,749 prej 39,171 kėrkesave pronėsore tė paraqitura nė Agjencinė Kosovare tė Pronės. Agjencia do tė vazhdojė punėn e saj duke i zgjidhur 33,422 kėrkesat e mbetura pėr pronė tė paluajtshme private si rrjedhojė e konfliktit tė armatosur tė vitit 1998-1999.

 

Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ėshtė duke e vazhduar punėn e saj nė pajtueshmėri me Planin e Ahtisaarit. Javėn e kaluar Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK), qė ėshtė pjesė e Agjencisė pėrfundoi seancėn e 5-tė, dhe kėshtu Komisioni deri mė tani ka vendosur 5,749 (14.7 pėrqind) prej numrit tė pėrgjithshėm prej 39,000 kėrkesa, tė cilat janė paraqitur nė Agjenci. Nė seancen e tij tė fundit, KKPK vendosi rreth 2,403 kėrkesa pronėsore.

 

Pritet qė KKPK-ja, e cila ėshtė themeluar nė qershor 2007, do tė finalizojė vendosjen e tė gjitha kėrkesave tė paraqitura nė AKP nė fillim tė vitit 2010.

 

AKP-ja ėshtė themeluar mė 4 mars 2006 pėrmes nxjerrjes sė Rregullores sė UNMIK-ut 2006/10, e cila mė vonė ėshtė ndryshuar me Rregulloren e UNMIK-ut 2006/50. Agjencia, duke iu nėnshtruar ankesės nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, ka kompetenca ekskluzive pėr tė zgjidhur kėrkesat pėr pronėn e paluajtshme private (pėrfshirė pronat komerciale dhe bujqėsore) si rrjedhojė e konfliktit tė armatosur nga viti 1998-1999 nė Kosovė.

 

Statistikat:

Kėrkesat e vendosura pėr regjion dhe komunė:

http://www.kpaonline.org/sq/ClaimsTotalDecided.asp

Kėrkesat e vendosura sipas llojit tė pronės:

http://www.kpaonline.org/sq/claimProp_Decided.asp