Shqip

QEVERIA BRITANIKE ZOTON FONDE TĖ MĖTUTJESHME PĖR AGJENCINĖ KOSOVARE TĖ PRONĖS

 

Me 15 maj 2008 Qeveria Britaneze i zotoi AKP-sė fonde tė mėtutjeshme nė vlerė prej £500,000, qė t’i mundėsojė AKP-sė tė vazhdojė t’i ofrojė mbėshtetje bartėsve tė zhvendosur tė sė drejtės pronėsore duke zgjidhur kontestet pronėsore qė janė pasojė e konfliktit tė armatosur nė vitet 1998-1999.

 

Ambasadori Britanik nė Kosovė, Z. Andy Sparkes dhe Zėvendės  Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Kosovė (ZPSSP), Z. Larry Rossin, nėnshkruan Memorandumin e Mirėkuptimit duke ofruar fonde shtesė pėr AKP-nė. Qeveria Britanike e ka mbėshtetur AKP-nė nė tė kaluarėn dhe Z. Sparks tha se Qeveria Britanike “ėshtė shumė e kėnaqur qė mund tė vazhdojė mbėshtetjen pėr AKP-nė nė vitin 2008”.

 

Nė AKP ėshtė paraqitur numri i pėrgjithshėm prej 39,583 kėrkesave pėr prona tė paluajtshme banesore, bujqėsore dhe komerciale pėr t’u zgjidhur. Fondet shtesė tė ofruara nga Qeveria Britanike do t’i mundėsojnė AKP-sė tė vazhdojė zgjidhjen e kėrkesave dhe i tėrė procesi i AKP-sė pritet tė pėrfundojė nė vitin 2010.

 

Ceremonia e nėnshkrimit ėshtė hapur nga Z. Rossin i cili nė fjalimin e tij tha “Unė jam i kėnaqur me bashkėpunimin nė mes tė AKP-sė dhe Qeverisė Britanike. Kam kėnaqėsinė tė nėnshkruaj kėtė marrėveshje pėr dhurim tė fondeve AKP-sė. Ėshtė shenjė e mirė qė AKP-sė i mundėsohet tė vazhdojė punėn e saj nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės”.

Z. Rossin gjithashtu e ka shfrytėzuar rastin tė inkurajojė qeveritė dhe institucionet tjera pėr tė mbėshtetur AKP-nė.

 

Gjatė ceremonisė sė nėnshkrimit, Ambasadori Britanik nė Kosovė, Z. Sparkes tha "Ne dėshirojmė qe njerėzve t’u kthehen shtėpitė dhe pronat. Ky fond do tė mbėshtes dhe ndihmojė njerėzit nė Kosovė qė tė ndėrtojnė njė tė ardhme tė sigurt pėr vetveten".

 

Ushtruesi i Detyrės sė Drejtorit tė AKP-sė, Z. Leonid Markaryan, e falėnderoi Qeverinė Britanike pėr donacionin e tyre duke theksuar se fondi shtesė do t’i lejojė AKP-sė tė vazhdojė punėn e saj tė rėndėsishme