Shqip

E martė, 10 qershor  2008

 

U SHPĖRNDAN VENDIMET E PARA TĖ KOMISIONIT PĖR KĖRKESA PRONĖSORE TĖ KOSOVĖS (KKPK)

 

 

Sot, Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ka filluar shpėrndarjen e vendimeve qė i ka marrė Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK). Vendimet e para u janė dorėzuar personave qė kanė vizituar zyrat e AKP-sė nė Beograd, Kragujevc, Nish, Podgoricė, dhe Graēanicė.

 

Deri mė tash Komisioni ka vendosur 8,329 nga gjithsej 39,589 kėrkesa qė janė paraqitur nė Agjencinė Kosovare tė Pronės (AKP). AKP-ja do tė vazhdojė punėn e saj nė zgjidhjen e mosmarrėveshjeve pėr pronat private qė kanė rezultuar si rrjedhojė e konfliktit tė armatosur 1998/1999.

 

Shpėrndarja e vendimeve do tė vazhdojė krahas procesit  tė procedimit tė lėndėve dhe marrjes sė vendimeve tjera nga ana e Komisionit pėr tė gjitha kėrkesat e paraqitura nė AKP. Njė kopje e vendimit, qė ju shpėrndahet palėve, pėrcakton tė drejtėn(at) pronėsore pėr sa i pėrket kėrkesės(ave) tė paraqitur(a) nė Agjencinė Kosovare tė Pronės.

 

Njė parashtrues i suksesshėm i kėrkesės pėrmes vendimit tė Komisionit do pranojė konfirmimin mbi tė drejtėn pronėsore, drejtėn e shfrytėzimit pėr njė pronė pėr tė cilėn ėshtė bėrė kėrkesė. Vendimet e Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK) janė tė formės sė prerė dhe pėrfundimtare pas ankesave qė mund t’i bėjnė palėt nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės 30 ditė pas datės sė dorėzimit tė vendimit.

 

Palėt pranojnė njė vendim zyrtar tė vėrtetuar nė gjuhėn angleze si dhe versionet e pėrkthyera tė kėtij vendimi nė gjuhėn shqipe dhe serbe. Versioni nė gjuhėn angleze ėshtė vendim zyrtar, prandaj  nė rrethanat kur ka ndonjė mospėrputhje mes  versionit nė gjuhėn angleze dhe versionit nė gjuhėn shqipe dhe serbe, atėherė do tė mbizotėrojė pėrmbajtja e versionit nė gjuhėn angleze.

Pritet se Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK), qė ėshtė inauguruar nė qershor tė vitit 2007, do tė mund tė vendos pėr lėndėt qė janė paraqitur nė AKP diku nė pjesėn e parė tė vitit 2010.

AKP ėshtė themeluar mė 4 mars 2006 pėrmes nxjerrjes sė Rregullores sė UNMIK-ut 2006/10, e cila mė vonė ėshtė ndryshuar me Rregulloren e UNMIK-ut 2006/50. Agjencia, duke iu nėnshtruar ankesės nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, ka kompetenca ekskluzive pėr tė zgjidhur kėrkesat pėr pronėn e paluajtshme private (pėrfshirė pronat komerciale dhe bujqėsore) si rrjedhojė e konfliktit tė armatosur nga viti 1998-1999 nė Kosovė.

Ēfarėdo pyetje nė lidhje me vendimet mund tė adresohet nė linjėn direkte 038 249 936