Shqip

KKPK-ja vendosi numėr rekord tė kėrkesave

 

 

Seanca e para disa ditėve e Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK) e 8-ta me radhė, (25-29 gusht 2008), ka shėnuar njė numėr rekord tė kėrkesave qė janė vendosur nga ana e kėtij Komisioni. Janė gjithsejtė 2,946 kėrkesa, pėr tė cilat Komisioni ka marrė vendim gjatė punimeve tė kėtij Sesioni. Kjo shifėr nė tė njejtėn kohė e ngritė numrin e pėrgjithshėm tė kėrkesave tė vendosura nė 14,088 nga 39,818 kėrkesa pronėsore qė janė paraqitur deri mė tani nė Agjencinė Kosovare tė Pronės (AKP). Kjo shifėr e madhe e lėndėve tė vendosura brenda vetėm njė Sesioni tė mbajtur, tregon pėr shtimin e dinamikės sė punės nė AKP pėr zgjidhjen nė njė afat optimal dhe nė mėnyrė profesionale tė tė gjitha kėrkesave tė mbetura pėr pronėn e paluajtshme private qė kanė rrjedhur nga konflikti i armatosur gjatė periudhės 1998-1999.

 

Si gjithnjė gjatė punės sė AKP-sė, ekziston mobilizim i pėrgjithshėm dhe vendosmėri nė pėrmbushjen e mandatit qė ka Agjencia.

 

Pritet qė KKPK, qė ėshtė themeluar nė qershor 2007, nė fillim tė vitit 2010 do tė pėrfundojė me vendosjen e tė gjitha kėrkesave pronėsore tė paraqitura nė AKP. Seanca e radhės sė KKPK-sė do tė mbahet nė muajin tetor.

 

Nė tabelėn nė vazhdim ju mund tė gjeni tė pasqyruara tė gjitha shifrat e kėrkesave tė zgjidhura pėr secilin Sesion tė KKPK, prej fillimit e deri mė tash.

 

Kėrkesat e vendosura pėr seancėn e KKPK-sė:

 

2007-2008

Sesionet e KKPK-s

Lėndėt e Vendosura

 

 

Qershor 2007

Sesioni i 1-rė

498

 

Gusht 2007

Sesioni i 2-tė

487

 

Tetor 2007

Sesioni i 3-tė

528

 

Dhjetor 2007

Sesioni i 4-tė

1,833

 

Shkurt 2008

Sesioni i 5-tė

2,403

 

Prill  2008

Sesioni i 6-tė

2,586

 

Qershor 2008

Sesioni i 7-tė

2,847

 

Gusht 2008

Sesioni i 8-tė

2,946

 

Totali

 

14,128

 

 

Vendimet e shfuqizuara

40

 

 

Totali i pėrgjithshėm

14,088

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kėrkesat e vendosura sipas rajoneve dhe komunave:

http://www.kpaonline.org/ClaimsTotalDecided.asp

 

Kėrkesat e vendosura sipas llojit tė pronės dhe tė drejtės pronėsore:

http://www.kpaonline.org/claimProp_Decided.asp