Shqip

Filloi  ekzekutimi i vendimeve tė AKP-sė

 

 

Edhe njė hap nė kthimin e tė drejtės pronėsore ėshtė arritur kur Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) zbatoi vendimet e para tė  Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK) mė  3 nėntor 2008. Hallaēi i Epėrm, fshat nė komunėn e Lipjanit  ishte vendi nė tė cilin u ekzekutua vendimi i parė i Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK). Po tė njėjtėn ditė agjencia ka ekzekutuar edhe gjashtė vendime  tjera tė KKPK-sė.

 

Njė parashtrues i suksesshėm i kėrkesės pėrmes vendimit tė Komisionit do pranojė konfirmimin mbi tė drejtėn pronėsore, drejtėn e shfrytėzimit pėr njė pronė pėr tė cilėn ėshtė bėrė kėrkesė. Vendimet e Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės janė tė formės sė prerė dhe pėrfundimtare pas ankesave qė mund t’i bėjnė palėt nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, 30 ditė pas datės sė dorėzimit tė vendimit. Vendimi pėrmban edhe urdhėrin pėr dėbim, i cili autorizon AKP-nė tė dėboj banuesin e paligjshėm nga prona e kėrkuar.

 

Nė momentin qė parashtruesi i suksesshėm i kėrkesės kėrkon riposedimin e pronės, AKP-ja do tė inicojė procesin e dėbimit tė banorėve tė paligjshėm nga prona nė mėnyrė qė tė dorėzojė posedimin e pronės parashtruesit tė kėrkesės. Ekzekutimi i vendimit do tė bėhet nė bashkėpunim me parashtruesin e kėrkesės, ku data dhe dita do tė caktohet nė pėrputhje me gatishmėrinė e tij/saj pėr ri-posedimin e pronės.

 

“AKP-ja filloi me zbatimin e vendimeve te para tė AKP-sė qė ėshtė njė moment i rėndėsishėm nė sigurimin e tė gjithė qytetarėve nė sundimin e  ligjit. Me kėtė rast mė lejoni t’u kėrkojė  tė gjithė parashtruesve tė kėrkesave pranė AKP-sė qė tė bashkėpunojnė ngushtė me zyrtarėt e AKP-sė nė mėnyrė qė riposedimi i pronave tė kėrkuara tė jetė sa mė i  lehtė dhe efikas.

 

Tė gjithė ata qė ende shfrytėzojnė  pronėn nė mėnyrė tė paligjshme, luten qė tė mos fillojnė asnjė aktivitet nė kėto prona sepse nė tė kundėrtėn AKP-ja nuk do tė kompenzojė parat e investuara nė kėto prona” shprehet Z. Agron Beka koordinator i njėsisė sė dėbimeve pranė AKP-sė.

 

“Nė momentin e ekzekutimit tė vendimit, AKP-ja nė pronė do tė vendosė njė njoftim nė tė cilin shpjegohet qartė se kushdo qė hyn me dhunė nė pronė ose e shfrytėzon atė pa lejen e AKP-sė do tė arrestohet dhe do t’i nėnshtrohet ndjekjes penale nga autoritetet pėr zbatimin e ligjit nė pėrputhje me Kodin Penal tė Kosovės” shton mė tepėr Z. Agron Beka.

 

Agjencia Kosovare e Pronės deri mė tani ka vendosur mė shumė se 16 000 kėrkesa, ekzekutimi i vendimeve do tė vazhdon deri ne vendimin e fundit.