Shqip

Qeveria gjermane mbėshtet AKP-nė me njė shumė  prej 447.925 euro

Mė 27 nėntor 2008 Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) pranoi njė ndihmė financiare nė vlerė prej 447.925 euro pėr vazhdimin e zgjidhjės sė kėrkesave pėr pronėn e paluajtshme private (pėrfshirė pronat komerciale dhe bujqėsore) si rrjedhojė e konfliktit tė armatosur nga viti 1998-1999 nė Kosovė.

 

 “ Kjo ndihmė financiare e dhėnė pėr Agjencionin Kosovar tė Pronės ėshtė vazhdimėsi e ndihmės sė Qeverisė gjermane dhėnė Kosovės, e cila do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen” tha Ambasadori gjerman nė Kosovė, Hans Dieter Steinbach

 

Gjithsejt 39 939 kėrkesa pėr prona private tė banimit, komerciale dhe bujqėsore janė paraqitur nė AKP. Mjetet financiare shtesė tė dhėna nga Qeveria gjermane do tė mundėsojnė vazhdimėsinė e zgjidhjes sė kėrkesave nga AKP-ja. I gjithė procesi nė AKP pritet qė tė kompletohet ne vitin 2010.