Shqip

Qeveria zvicerane zoton fonde tė mėtutjeshme pėr Agjencinė Kosovare tė Pronės

 

Me 18 Dhjetor 2008 Qeveria Zvicerane i zotoi AKP-sė fonde tė mėtutjeshme nė vlerė prej € 1 milion (njė milion euro) pėr periudhėn 2009-2010.

 

Ambasadori Zviceran nė Kosovė, Z. Lukas Begliner dhe Ministri i Ekonomisė dhe Financave z. Ahmet Shala  nėnshkroi marrėveshjen pėr pranimin e ndihmės financiare nė vlerė prej € 1 milion (njė milion euro), donacion nga Qeveria Zvicerane pėr Agjencinė Kosovare tė Pronės

 

Z. Begliner shprehi kėnaqėsinė pėr ndihmėn e ofruar dhe gatishmėrinė e shtetit tė tij qė tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen pėrkrahjen pėr Agjencine Kosovare te Prones. Sipas Z. Begliner qeveria e shtetit zviceran ėshtė dhe do tė jetė mėse e vullnetshme qė tė pėrkrahė nė vazhdimėsi edhe mė fuqishėm institucionet siē tha ai “qė merren me zgjidhjen e problemeve tė qytetarėve tė Kosovės, e nė rastin konkret ēėshtjet delikate dhe tė rėndėsisė sė veēantė siē janė ēėshtjet pronėsore”.