Shqip

Marrėveshje mirėkuptimi u nėnshkrua me Agjencinė Kadastrale tė Kosovės

 

Mė 13 korrik 2009, nė ambientet e Ministrisė sė Administratės Publike nė Prishtinė, Zėvendės Drejtori i Agjencisė Kosovare tė Pronės z. Xhevat Azemi nė emėr tė agjencisė nėnshkroi me Kryeshefin Ekzekutiv tė Agjencisė Kadastrale tė Kosovės z. Hamit Basholli. Qėllimi i kėsaj marrėveshje ėshtė qė tė sigurohet bashkėpunimi i plotė ndėrmjet dy agjencive duke ofruar informacione tė nevojshme nga ana e Agjencisė Kadastrale tė Kosovės pėr AKP-nė te cilat do tė ndihmojnė nė rritjen e efikasitetit nė zgjidhjen e kontesteve pronėsore nė Kosovė. Z. Azemi njoftoi tė pranishmit mbi mandatin e AKP-sė, rregullativėn e saj ligjore dhe mėnyrėn e qasjes sė zgjidhjes tė kėrkesave pronėsore tė paraqitura ne agjenci. Nė AKP janė parashtruara 40.623 kėrkesa pronėsore prej tė cilave rreth 54% janė zgjedhur njoftoi z.Azemi, duke u ndalur nė veēanti nė procedurat e zgjidhjes sė rasteve kontestuese nga momenti i paraqitjes sė kėrkesave deri nė marrjen e vendimit dhe zbatimin e tij.

Tė pranishėm gjatė nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshje ishin edhe z. Arsim Bajrami, Ministėr i Administratės Publike dhe Znj. Anna Jackson Zėvendės Ambasadore e Britanisė sė Madhe nė Kosovė. Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes, Znj. Jakson rikonfirmoi edhe njė herė mbėshtetjen e vazhdueshme tė Britanisė sė Madhe ndaj Agjencisė Kosovare tė Pronės dhe pėrshėndeti formalizimin e bashkėpunimit ndėrmjet dy agjencive respektive. Nė anėn tjetėr z. Bajrami inkurajoi thellimin e bashkėpunimit tė mėtutjeshėm ndėrmjet agjencive dhe nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės falėnderoi tė gjithė partnerėt ndėrkombėtar qė po e pėrkrahin punėn e Agjencisė Kosovare tė Pronės gjatė kėtyre viteve.