Shqip
Qeveria Zvicerane ndihmon Agjencinė Kosovare tė Pronės me fonde shtesė

Mė 24 qershor 2011, ėshtė nėnshkruar Projekt Marrėveshja ndėrmjet Qeverisė sė Kosovės, e pėrfaqėsuar nga Ministria e Financave nė emėr tė Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) dhe Qeverisė Zvicerane e pėrfaqėsuar nga Departamenti Federal i Punėve tė Jashtme, pėrmes Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim (SDC) pėr tė pėrkrahur punėn e Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) nė shumėn prej 1,230,000 EURO. Marrėveshja ėshtė nėnshkruar nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe AKP-sė nga z. Ramadan Avdiu, Zėvendės Ministėr i Financave dhe nė emėr tė Qeverisė Zvicerane nga z. Samuel Waelty, Drejtor i Zyrės Zvicerane pėr Bashkėpunim nė Kosovė.

Projekt Marrėveshja siguron kornizėn ligjore pėr kontributin e Qeverisė Zvicerane nė lidhje me mandatin e Agjencisė Kosovare tė Pronės pėr zgjidhjen e kontesteve pronėsore tė ndėrlidhura me konfliktin qė kanė tė bėjnė me pronat e patundshme private pėrfshirė pronat bujqėsore dhe ato komerciale. Ky kontribut ofrohet nė kuadėr tė kornizės sė bashkėpunimit teknik dhe financiar dhe tė ndihmės humanitare tė qeverisė Zvicerane nė tė mirė tė Kosovės, e cila parasheh pėrmirėsim e sundimit tė ligjit.

Zėvendės Ministri Avdiu falėnderoi Qeverinė Zvicerane pėr ofrimin e ndihmės financiare pėr AKP-nė pas nėnshkrimit tė ndihmės financiare pėr KPA-nė, duke shtuar se Qeveria e Kosovės ėshtė e gatshme tė garantojė tė drejtat pronėsore pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Me kėtė marrėveshje tė nėnshkruar tė dy palėt pajtohen se mbėshtetja e Agjencisė Kosovare tė Pronės ėshtė kusht i domosdoshėm pėr vendosjen e rendit dhe ligjit, pėr promovimin e shėrbimeve moderne dhe funksionale publike, duke mbėshtetur zhvillimin e sektorit ekonomik nė Kosovė.

Qeveria Zvicerane ka mbėshtetur AKP-nė qė nga themelimi i saj dhe ka kontribuuar nė buxhetin e saj nė vitet 2006-2010.

Projekti i Marrėveshjes mbulon periudhėn nga 25 qershori 2011 deri mė 31 dhjetor 2013.