Shqip

Qeveria e Britanisė  pėrkrahė Agjencinė Kosovare tė Pronės me fonde shtesė

 

Me 12 qershor 2012, Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Zyra e Jashtme e Komonuelthit e Qeverisė sė Britanisė nėnshkruan Marrėveshjen e grantit pėr tė mbėshtetur punėn e Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) me shumėn prej 200,000£ (dyqind mijė sterlina) qė ėshtė e barabartė me 244,800€ (dyqind e dyzet e katėr mijė e tetėqind euro). Marrėveshja e ndihmės financiare u nėnshkrua nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė emėr tė AKP-sė nga Ministri i Financave Bedri Hamza, dhe nė emėr tė Qeverisė sė Britanisė nga Shkėlqesia e Tij Ian Cliff, Ambasadori i Britanisė nė Kosovė.

 

Kjo marrėveshje ofrohet si kontribut financiar i Qeverisė sė Britanisė pėr tė mbėshtetur mandatin e AKP-sė pėr zgjidhjen e kontesteve pronėsore qė ndėrlidhen me konfliktin pėr pronėn e patundshme private, pėrfshirė pronėn bujqėsore dhe komerciale.

Kjo marrėveshja mbulon periudhėn nga 1 qershori 2012 deri mė 31 mars 2013.