Shqip
Uzurpimi i paligjshėm i pronave bujqėsore

Njė numėr i madh i pronave bujqėsore qė janė aktualisht nėn administrimin e Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) vazhdojnė tė jenė tė uzurpuara nė mėnyrė tė paligjshme. Kjo gjė konsiderohet vepėr penale sipas Nenit 332 tė Kodit Penal tė Kosovės tė titulluar  “Uzurpimi i Paligjshėm i Pronės sė Paluajtshme ”.

Pėr tė gjithė ata persona qė dėshirojnė ta shfrytėzojė pronėn e dikujt tjetėr, AKP-ja ofron mundėsinė qė pronat nėn administrimin e saj, tė shfrytėzohen legalisht pėrmes Skemės sė Qirasė pėr Tokėn Bujqėsore. Pėr ta marrė me qira njėrėn prej kėtyre pronave bujqėsore, ekziston njė procedure  shumė e thjeshtė dhe e jo e kushtueshme, e cila mund tė kryhet nė secilėn prej Zyrave Regjionale tė AKP-sė nė Kosovė. Nėse me tė vėrtetė jeni tė interesuar ta merrni me qira, apo ta legalizoni shfrytėzimin e pronės tė cilėn ju aktualisht veē jeni duke e shfrytėzuar nė mėnyrė tė paligjshme, inkurajoheni ta vizitoni njėrėn nga zyrat tona, ku mund tė merrni sqarime tė plota pėr procedurėn qė duhet ndjekur.

Me qėllim tė pėrforcimit tė sundimit tė ligjit, si dhe realizimin e mandatit qė i ėshtė dhėnė pėr administrimin e kėtyre pronave bujqėsore, tash sė fundmi AKP-ja  ka blerė njė makinė pėr prerjen e kulturave tė mbjella bujqėsore.  Prandaj, ēdo person qė vazhdon uzurpimin dhe kultivimin e paligjshėm tė pronės qė ėshtė nėn administrimin e AKP-sė, rrezikon tė humbas tė gjitha kulturat bujqėsore tė mbjella nė tokėn e tjetėrkujt. Pėr njė veprim tė tillė nuk do tė paguhet asnjė kompensim dhe humbja e tė mbjellurave, gjithashtu, do tė jetė edhe humbje financiare pėr vetė uzurpuesin.

Personat, tė cilėt e kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr qira, si dhe nė ndėrkohė kanė paguar qiranė, nuk duhet tė frikėsohen, sepse ata tashmė e kanė tė vendosur bazėn ligjore pėr ta shfrytėzuar pronėn, e cila ėshtė lėndė e kontratės pėr qiradhėnie, dhe pėr rrjedhojė nuk do tė ketė ndonjė intervenim nga AKP-ja. Po ashtu, uzurpuesit e paligjshėm nuk do tė marrin asnjė njoftim shtesė pėr atė se AKP-ja do t’i shkatėrrojė tė mbjellurat, prandaj ky duhet tė merret si njoftimi i fundit pėr faktin se tė mbjellurat e kultivuara nė mėnyrė tė paligjshme rrezikojnė tė shkatėrrohen.

Refuzimi pėr tė legalizuar uzurpimin e pronės qė jeni duke e shfrytėzuar nuk ėshtė vetėm shkelje e Kodit Penal, por ėshtė edhe veprim antikushtetues, sepse Mbrojtja e Pronės  ėshtė e garantuar me Nenin 46 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Prandaj, AKP-ja u bėn thirrje tė gjithė atyre personave, qė nė mėnyrė tė paligjshme janė duke e shfrytėzuar pronėn e tjetėrkujt, e qė janė nėn administrimin e Agjencisė, qė edhe njė herė t’i shqyrtojnė me kujdes mundėsitė e tyre dhe tė vizitojnė njėrėn nga zyrat regjionale tė AKP-sė pėr tė nėnshkruar marrėveshjen qira, si mėnyra e vetme pėr tė legalizuar shfrytėzimin e pronės.