Shqip

Qeveria Zvicerane ndihmon Agjencinė Kosovare tė Pronės me fonde shtesė

Agjencia Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim (SDC) ka pėrkrahur punėn e Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) pėr vitin 2012  me njė fond shtesė nė vlerė prej  89.000 Euro.

Kjo mbėshtetje siguron kontributin e Qeverisė Zvicerane nė respektimin e mandatit tė Agjencisė Kosovare tė Pronės pėr zgjidhjen e kontesteve pronėsore tė ndėrlidhura me konfliktin qė kanė tė bėjnė me pronat e paluajtshme private pėrfshirė kėtu pronat bujqėsore dhe ato komerciale. Kjo ndihmesė ofrohet nė kuadėr tė kornizės sė bashkėpunimit teknik dhe financiar, si dhe tė ndihmės humanitare tė qeverisė Zvicerane nė tė mirė tė Kosovės, e cila parasheh pėrmirėsim e sundimit tė ligjit.

Mbėshtetja pėr Agjencisė Kosovare tė Pronės ėshtė kusht i domosdoshėm pėr vendosjen e rendit dhe ligjit, pėr promovimin e shėrbimeve moderne dhe funksionale publike, duke mbėshtetur zhvillimin e sektorit ekonomik nė Kosovė.  Qeveria  Zvicerane ka mbėshtetur nė vazhdimėsi AKP-nė, qė nga themelimi i saj, dhe ka kontribuuar nė buxhetin e saj nė vitet 2006-2012.