Shqip

Republika  Federale e Gjemanisė mbėshtet Agjencinė Kosovare tė Pronės


Mė  datė 4 shkurt 2013,  Qeveria e  Republikės sė Kosovės dhe Qeveria e Republikės Federale tė Gjermanisė  nėnshkruan Marrėveshjen e grantit pėr tė mbėshtetur punėn e Agjencisė Kosovare  tė Pronės (AKP) nė vlerė prej €253.000. Kjo marrėveshje e ndihmės financiare u nėnshkrua, nė  emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė emėr tė AKP-sė, nga Zv/Ministri i Financave  z.Ramadan Avdiu, dhe nė emėr tė Qeverisė sė Gjermanisė nga Shkėlqesia e Tij Peter Blomeyer,  Ambasador i Gjermanisė nė Kosovė.
Me kėtė rast, zv/Ministri Avdiu tha se “ky  donacioni do tė shfrytėzohet nė funksion tė zgjidhjes sė kėrkesave pronėsore  dhe do tė mundėsojė vazhdimin me sukses tė kėtij procesi, tė cilin e konsiderojmė tė rėndėsishėm duke pas parasysh se e drejta nė pronė ėshtė  njė nga tė drejtat themelore tė njeriut”.

Ndėrsa, Ambasadori Gjerman nė Kosovė pėrgėzoi Agjencinė Kosovare tė Pronės   pėr punėn e deritanishme nė zgjidhjen e kėrkesave pronėsore me ē’rast deklaroi:
“Ēėshtjet pronėsore  kanė rėndėsi qendrore pėr vendin pėr arsye se ato janė tė lidhura me kohezionin  shoqėror, ēėshtjet pronėsore gjithashtu janė kruciale pėr zhvillim ekonomik. Ne  mendojmė se Agjencia Kosovare e Pronės ka bėrė njė punė tė mirė sidomos nė kuptim  tė qartėsimit tė sė drejtės pronėsore pėr pronat nė Kosovė, pėr kėtė arsye ata  meritojnė gjithė mbėshtetjen qė mund tė marrin pėr tė vazhduar kėtė punė tė  mirė”.

Nė  kėtė ceremoni  morėn  pjesė edhe drejtori Ekzekutiv i Agjencisė  Kosovare tė Pronės, z.Scott Bowen si dhe  zėvendėsdrejtori Ekzekutiv i Agjencisė Kosovare tė Pronės, z.Xhevat Azemi.