Shqip

Drejtori i ri Ekzekutiv i AKP-sė merr detyrėn

Pas emėrimit tė tij tė bėrė nga ana e Kryeministrit tė Kosovės, z. Hashim Thaēi, nė konsultim edhe me Pėrfaqėsuesin Special tė Bashkimit Evropian nė Kosovė, z Marian Nieora qė nga 1 prilli 2013 ka nisur punėn si Drejtor Ekzekutiv i Agjencisė Kosovare tė Pronės.

Marian ėshtė diplomuar nė Universitetin Surrey nė Angli. Ai ka punuar nė projekte tė ndryshme zhvillimore, nė Angli, Kanadė, Norvegji, Bullgari dhe  Poloni.

Nė vitin 2001 Marian erdhi nė Kosovė  dhe u emėrua Udhėheqės i Rajonit tė Prishtinės nė Departamentin e Pėrkohshėm tė Tregtisė dhe Industrisė dhe nė njėjtėn pozitė vazhdoi punėn edhe nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit. Atje Marian ishte pėrgjegjės pėr administrimin dhe udhėheqjen e  mbi 150 Ndėrmarrjeve Shoqėrore dhe pėrgatitjen e tyre pėr privatizim. Ai ishte, gjithashtu, edhe Kryetar i Ndėrmarrjes Publike Banesore nė Prishtinė, nė Ibėr-Lepenc si dhe nė Qendrėn e Rinisė, Kulturės dhe Sportit nė Prishtinė. Mė vonė, nga Zyra Civile Ndėrkombėtare u emėrua nė programin e likuidimit nė Agjencinė Kosovare tė Privatizimit.