Shqip

Vendosen  lėndėt e fundit tė parashtruara nė AKP
 
  Prishtinė,  janar 2015
 
  Mė  16 dhjetor 2014 nė Agjencinė Kosovare tė Pronės ėshtė mbajtur mbledhja e fundit  e Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės (KKPK), pėr t’i  zgjidhur pjesėn e mbetur tė kontesteve pronėsore  si lėndė tė pranuara,  regjistruara dhe proceduara pėr vendimmarrje nė AKP. Me kėtė rast, u vendosėn 194  lėndėt e fundit tė mbetura duke e ēuar numrin e lėndėve tė vendosura nė 42,116,  ndėrsa 633 lėndė janė tėrhequr nga parashtruesit ende pa kaluar nė  Komision pėr vendimmarrje, tė cilat sė bashku nė total e pasqyrojnė numrin prej 42749 lėndėve tė pranuara nė AKP.
 
Me  kėtė proces mbyllet kapitulli i zgjidhjes sė kėrkesave pronėsore tė  parashtruara pranė AKP-sė, e qė janė pasojė e konfliktit tė vitit 1998/99 nė  Kosovė.
 
Ndaj  vendimeve tė nxjerra nga KKPK mund tė ushtrohet ankesė nė Gjykatėn Supreme tė  Kosovės prandaj nuk dihet se sa do tė jetė numri i atyre lėndėve qė do tė  kthehen pėr rishqyrtim dhe rivendosje nė Komision. 

Zgjidhja  dhe zbatimi i kėrkesave pronėsore tė ndėrlidhura me konfliktin nė mėnyrė tė  drejtė, objektive dhe transparente, duke e respektuar plotėsisht sundimin e  ligjit, ka qenė dhe mbetet njė nga qėllimet kryesore tė AKP-sė si dhe KKPK-sė