Shqip

KPA nėnshkruan Memorandum  Bashkėpunimi me SHPRK

Janar 2015

Mė 23 dhjetor 2014, Agjencia  Kosovare e Pronės (AKP) ka nėnshkruar njė Memorandum Mirėkuptimi me Organizatėn  Joqeveritare “Banimi Social dhe tė Drejtat Pronėsore nė Kosovė” (SHPRK) pėr  bashkėpunim tė ndėrsjell.

Qėllimi I kėtij Memorandumi  Bashkėpunimi ėshtė transporti dhe distribuimi i dokumenteve qė ndėrlidhen me  rastet e paraqitura nė AKP nė destinacioni Seli Qėndrore e AKP-sė te Zyret e  SHPRK-sė nė Podgoricė dhe anasjelltas.

Po ashtu,  si pjesė e kėtij  Memorandumi do tė jetė edhe ofrimi i shpjegimeve tė nevojshme qė tė do tė  ofrojė SHPRK, nė lidhje me procedurat e implementimit tė vendimeve tė pranuara  tė AKP-sė, si dhe dokumenteve tjera me rėndėsi pėr tė gjithė prashtruesit e  kėrkesave qė aktyalisht jetojnė nė Mal tė Zi.

Po ashtu, pėrmes kėtij  Memorandumi merr pėrsipėr qė kėtė process transporti dhe shpėrndarje tė dokumenteve  relevante tė AKP-sė nė Mal tė Zi, ta realizojė ēdo dy javė, prandaj kjo do tė  jetė njė lehtėsi edhe pėr parashtruesit e kėrkesave qė jo vetėm tė pranojėn  dokumentet zyrtare tė AKP-sė por tė kontaktojnė edhe fizikisht personat e  autorizuar tė SHPRK-sė.

Ky Memorandum bashkėpunimi e  lehton punėn e AKP-sė nė procesin e implementimit tė vendimeve tė marra nga  KKPK.