Shqip

Sot, Agjencia Kosovare e Pronės (AKP) ka nxjerr botimin e parė tė gazetės sė saj zyrtare. Gazeta do tė publikohet ēdo muaj dhe do tė botojė artikuj lidhur me punėn e AKP-sė, por ēka ėshtė mė e rėndėsishme, listėn e tė gjitha kėrkesave tė paraqitura nė AKP.

Listat e kėrkesave do tė pėrmbajnė informata si llojin e pronės, numrin e rrugės, numrin e apartamentit, numrin e ngastrės, komunėn dhe fshatin e pronės sė kėrkuar. AKP-ja publikon listat e kėrkesave me qėllim tė njoftimit tė personave qė mund tė kenė interesa ligjore nė pronat e kėrkuara lidhur me kėrkesat e paraqitura.

Gazeta e AKP-sė ėshtė botuar nė gjuhėt shqipe dhe serbe dhe ėshtė duke u shpėrndarė si shtojcė pėrmes gazetave  Kosova Sot dhe Jedinstvo. Pėrveē kėsaj, Gazeta e AKP-sė mund tė gjendet nė tė gjitha komunat dhe gjykatat vendore si dhe nė ueb faqen tonė www.kpaonline.org. Versioni nė gjuhėn angleze i Gazetės sė KPA-sė po ashtu mund tė gjendet online.

Publikimi i kėrkesave nė Gazetėn e AKP-sė ka efekt juridik. Kushdo qė beson se ka interesa ligjore nė cilėndo pronė tė kėrkuar tė paraqitur nė listė duhet tė kontaktojė Agjencinė Kosovare tė Pronės sa mė shpejtė qė tė mundet dhe atė brenda 30 ditėve  nga data e publikimit tė kėrkesės. Nėse personi me interes potencial ligjor nuk pėrgjigjet brenda afatit kohor 30 ditor tė pėrcaktuar me ligj, AKP-ja apo Komisioni i Kėrkesave Pronėsore tė Kosovės (KKPK) mund tė lėshojė urdhėr qė mund tė ndikojė nė tė drejtat e tij/saj ndaj pronės sė kėrkuar pa paralajmėrim shtesė.

Krahas publikimit tė kėrkesave tė paraqitura nė Gazetėn zyrtare tė AKP-sė, AKP-ja gjithashtu kryen notifikimin fizik pėr secilėn pronė tė kėrkuar duke vendosur njoftim ligjor nė secilėn pronė tė kėrkuar.

Kliko kėtu pėr tė lexuar Gazetėn e AKP-sė