Shqip

HYN  NĖ FUQI LIGJI PĖR AGJENCINĖ KOSOVARE PĖR KRAHASIM DHE VERIFIKIM TĖ PRONAVE

Prishtinė,  25 nėntor 2016

Pas  miratimit nė Kuvendin e Kosovės dhe publikimit nė Gazetėn Zyrtare tė Republikės  sė Kosovės, datė 3.11.2016, ka hyrė nė fuqi  Ligji Nr. 05/L-010 pėr Agjencinė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės.  Themelimi i Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės ėshtė  rezultat i Marrėveshjes pėr kthimin, krahasimin dhe verifikimin e regjistrave  kadastralė tė arritur nė Bruksel nė vitin 2011 ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė

Ky  ligj ka tė bėjė me zgjidhjen e kėrkesave lidhur me pronėn e paluajtshme  private, duke pėrfshirė pronėn bujqėsore dhe pronėn private komerciale si dhe  krahasimin e zgjidhjen e dallimeve nė mes tė dokumenteve kadastrale origjinale  tė marra nė Kosovė nga autoritetet serbe para qershorit vitit 1999 dhe tė  dokumenteve kadastrale aktuale nė Republikėn e Kosovės, pėr pronėn private,  pronėn private komerciale dhe pronėn private tė bashkėsive fetare.

Me  dispozitat kalimtare tė kėtij Ligji pėrcaktohet se pjesė tė mandatit dhe  pėrgjegjėsive tė Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) dhe Drejtorisė pėr Ēėshtje  Pronėsore Banesore (DĒPB) tė bartura nė kėtė Agjenci do t’i barten Agjencisė  pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės kryesisht ato pjesė qė kanė tė bėjnė me  implementimin e vendimeve tė Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore Banesore si dhe  pronave qė aktualisht janė nėn administrimin e AKP-sė.

Po  ashtu, Me hyrjen nė fuqi tė kėtij Ligji, asetet fizike, obligimet kontraktuale  dhe  ato buxhetore tė Agjencisė Kosovare pėr Prona dhe asetet qė mė parė i  janė bartur Agjencisė Kosovare pėr Prona nga Drejtoria pėr Ēėshtje Pronėsore  dhe Banesore, do t’i barten Agjencisė sė re.
 Sipas  kėtij ligji, periudha transitore e kalimit tė AKP-sė nė AKKVP do tė zgjasė 90  ditė, brenda sė cilės periudhė duhet tė miratohen edhe aktet tjera nėnligjore  qė e precizojnė saktė dhe qartė ēdo segment tė mandatit dhe funksionimit tė  Agjencisė.
 Agjencia  aktuale me kapacitetet e saja profesionale dhe administrative ėshtė e gatshme  pėr tė realizuar me sukses kėtė proces tė transformimit.