Shqip

Vizitė studimore nė Oslo tė Norvegjisė pėr shkėmbim tė pėrvojave

 

Prishtinė, 27 shkurt 2017

 

Njė Delegacion i Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės (AKKVP) mė 23 dhe 24 shkurt 2017 qėndroi pėr vizitė studimore nė Oslo tė Norvegjisė me ftesė tė Agjencisė Kombėtare tė Norvegjisė pėr Kadastėr dhe Hartografi (Kartverket).

 

Ushtruesja e detyrės sė zėvendėsdrejtorit tė Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės (AKKVP), znj. Florije Kika me ketė rast deklaroi se qėllimi i kėsaj vizite kishte tė bėnte me pėrgatitjet qė po bėnė Republika e Kosovės pėr transformimin e Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP) nė njė mandat tė ri bazuar nė marrėveshjen e Brukselit pėr kthimin e dokumenteve kadastrale nė Kosovė nga Serbia nė kuadėr tė dialogut tė Brukselit pėr normalizimin e marrėdhėnieve me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

 

Nė ditėn e parė, delegacioni ishte pėr vizitė nė selinė qendrore tė Agjencisė “Kartverket” nė qytetin e Hųnefoss me ē’rast drejtori i Zyrės pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė ketė Agjenci, z. Helge Onsrud,  njoftoi pėr procesin e regjistrimit tė pronės dhe kadastrės nė Norvegji. Pastaj nga zyrtarėt tjerė si z. Hardy Buller dhe Sidsel Kvarteig u diskutua pėr hartat, skanimin e ortofotove, ruajtjen si dhe shpėrndarjen e arkivit. Po ashtu, gjatė sesionit vijues, z. Helge Onsrud dhe znj. Sabrina Grimsrud kanė prezantuar funksionimin e gjeoportalit tė tyre kurse Jan Häusler ka prezantuar materialin  rreth sistemit kadastral, zgjidhjeve por edhe pėr qasjen e publikut sa i pėrket marrjes sė informacionit pėr pronat.

 

Nė bashkėbisedim u vendos theksi edhe te projektet e bashkėpunimit ndėrkombėtar dhe rėndėsisė qė ka ky bashkėpunim edhe pėr Kosovėn.

Nė kuadėr tė programit tė qėndrimit u vizitua edhe Universiteti i Shkencave Jetėsore, si pjesėmarrės nė ligjėratat e  profesorėve me renome ndėrkombėtare, Erling Berge dhe Per Kåre Sky, tė cilėt folėn pėr menaxhimin e tokės dhe konsolidimin e saj me theks tė veēantė nė proceset qė ka kaluar Norvegjia nė kėtė drejtim.

 

Kjo vizitė poashtu ka ndihmuar edhe nė shkėmbimin e pėrvojave norvegjeze pasi qė ata njihen sa i pėrket proceseve qė kanė kaluar sa i pėrket skanimit tė dokumentacionit kadastral, indeksimin e tyre, krahasimin si dhe verifikimin e dokumenteve tė tyre kadastrale nė tė kaluarėn.

 

Znj. Florije Kika poashtu gjatė kėsaj vizite ka falėnderuar shumė norvegjezet pėr ndihmėn e tyre qė kanė dhėnė edhe nė mandatin e kaluar tė Agjencisė Kosovare tė Pronės si dhe i ka ftuar ata qė edhe nė tė ardhmen tė shohin mundėsitė pėr tė bashkėpunuar pasi qė Kosova pret qė tė marr dokumentacionin kadastral nga Serbia pėrmes Bashkimit Evropian dhe tė fillojė krahasimin dhe verifikimin e tyre me qėllim zgjidhjen e probleme tė mundshme pronėsore.

Delegacioni i Kosovės i pėrbėrė nga Florije Kika, Albiona Maloku, Arben Canolli, Besar Sahiti nga AKKVP dhe Gazmir Raci, kėshilltar politik i Ministres pėr dialog Edita Tahiri dhe koordinator politik pėr zbatimin e marrėveshjes pėr kthimin e regjistrave kadastralė poashtu kishte nė pėrbėrje edhe z. Murat Mehėn, kryeshef i Agjencisė Kadastrale tė Kosovės (AKK) dhe Besmir Veselaj dhe Korab Ahmetaj nga AKK.