Shqip

Vizitė zyrtare e AKKVP-sė nė Zagreb (Kroaci)

 

Prishtinė, 6 mars 2017

 

Njė delegacion i Agjencisė Kosovare pėr Krahasim dhe Verifikim tė Pronės (AKKVP), kryesuar nga znj. Florje Kika, U.D Zėvendėsdrejtore, dhe nė pėrbėrje tė: Albiona Maloku, nga Zyra Mbėshtetėse e Komisionit tė AKKVP-sė, Arben Canolli dhe Isak Gėrxhaliu, ekspertė tė notifikimit, Arian Krasniqi nga Njėsiti i Informimit si dhe Gazmir Raci, Kėshilltar Politik i Ministres pėr Dialog, znj.Edita Tahiri, ka qėndruar pėr njė vizitė zyrtare (studimore)  mė datė 28 shkurt 2017 nė State Geodic Administration  (SGA), nė Zagreb (Kroaci).

 

Delegacionit tė AKKVP-sė, i uroi mirėseardhje Dr. Damir Santek, drejtor i SGA-sė, i cili nė fjalėn e tij theksoi nevojėn e bashkėpunimit dhe shkėmbimit tė pėrvojave ndėrmjet dy institucioneve pėrkatėse qė kanė tė bėjnė me organizimin, rregullimin dhe zgjidhjen e problemeve pronėsore.

 

Ndėrsa nė fjalėn e saj, Zėvendėsdrejtorja Ekzekutive e AKKVP-sė, znj. Florije Kika, pasi falėnderoi nikoqirėt pėr mikpritjen, njoftoi tė pranishmit pėr mandatin e AKKVP-sė dhe rolin dhe pėrgjegjėsinė qė do ta ketė kjo Agjenci nė krahasimin dhe verifikimin e regjistrave kadastrale, sipas Konkluzioneve tė Marrėveshjes sė arritur nė Bruksel ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė vitin 2011.

 

Tutje, nė fjalimin e saj, znj.Kika, nėnvizoi faktin se Kosova dhe Kroacia ndajnė njė tė kaluar tė pėrbashkėt sa i pėrket sfidave qė dalin nga problemet pronėsore, prandaj, sipas besimit dhe vlerėsimit tė saj, bashkėpunimi ndėrmjet dy institucioneve relevante nuk do tė pėrfundojė kėtu porse do tė thellohet edhe intensifikohet edhe mė shumė nė tė ardhmen. Nė fund, zonja Kika shprehu gatishmėrinė e vazhdueshme tė AKKVP-sė pėr tė gjetur mundėsi dhe mėnyra tė bashkėpunimit reciprok.

 

Gjatė kėsaj vizite delegacioni i AKKVP-sė pati shansėn dhe mundėsinė qė tė njihet mė pėr afėr me mėnyrėn e organizimit dhe funksionimit tė SGA-sė.

Nė pėrmbyllje tė vizitės, delegacioni i AKKVP-sė, realizoi njė vizitė edhe nė Ambasadėn e Kosovės nė Zagreb, ku u prit nga i Ngarkuari me Punė nė kėtė ambasadė, z.Uliks Emra me bashkėpunėtorė.