Shqip
KOMISIONI I KËRKESAVE PRONËSORE TË KOSOVËS
  • Mandati i KKPK
  • Komisionerėt
  • Komunikatat pėr Shtyp
  • Statistikat
  • Vendimet

KOMISIONI I KËRKESAVE PRONËSORE TË KOSOVËS

Themelimi

Komisioni pėr Kėrkesa Pronėsore i Kosovės (KKPK-ja) ėshtė organ vendimmarrės quasi-judicial nė kuadėr tė Agjencisė Kosovare tė Pronės (AKP-sė) e cila ėshtė themeluar sipas Rregullores tė UNMIK-ut 2006/10 “Pėr Zgjidhjen e Kėrkesave Pronėsore lidhur me Pronėn e Paluajtshme Private pėrshirė Pronėn Bujqėsore dhe atė Komerciale “ (me ndryshimet). AKP-ja/KKPK -ja ėshtė institucion i pėrpunimit tė kėrkesave nė masė qė vepron nė fushėn e rikthimit tė pronave pas konfliktit me synimin qė tė lehtėsojė ushtrimin e tė drejtave pronėsore pėr personat e zhvendosur nga konflikti i armatosur nė Kosovė nė vitet 1998-1999, pavarėsisht pėrkatėsisė kombėtare. Institucione tė tilla tė ngjashme tė pėrpunimit tė kėrkesave nė masė, janė ngritur nė situata tė tjera pas konfliktit pėrfshirė edhe Bosnjėn. Neni 1 i Protokollit 1 tė Konventės Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut konfirmon tė drejtėn themelore tė zotėrimit tė posedimit, pėrfshirė pronėn private.


Mandati Mandati  KKPK-së është të zgjidhë kërkesat e pronësisë dhe të drejtës së shfrytëzimit që lidhen me konfliktin në  lidhje me pronën e paluajtshme  që përfshijnë rrethanat të ndërlidhura drejtpërsëdrejti me apo që janë pasojë e konfliktit të  ndodhur mes 27 shkurtit 1998 dhe 20 qershorit 1999 ku paraqitësi i kërkesës tani nuk mund të ushtrojë të drejtat e tilla pronësore.
Kërkesat që përfshijnë konteste të cilat nuk ndërlidhen me konfliktin e viteve 1998-1999 janë jashtë mandatit të KKPK-së  dhe vazhdojnë të zgjidhen përmes sistemit gjyqësor vendor.  Po ashtu,  kërkesat që nuk kanë të bëjnë me pronën private janë jashtë mandatit të KKPK -së.
KKPK-ja  është i autorizuar të konfirmojë të drejtat pronësore dhe të shfrytëzimit të kërkuara nga palët, të lëshojë urdhër për posedimin e pronës, përfshirë edhe urdhrat për dëbimin e uzurpuesve të paligjshëm  dhe të miratojë, refuzojë apo të hedhë poshtë kërkesat.


Veprimtaria
KKPK-ja mban seanca çdo dy muaj për zgjidhjen e kërkesave që i paraqiten nga Sekretaria Ekzekutive e KPA-së për t’u vendosur.  Ndaj vendimeve të  KKPK-së  mund të bëhet ankesë në  Panelin për Ankesat të KPA-së në Gjykatën Supreme . KKPK–ja përbëhet nga 2  Komisionerë ndërkombëtarë dhe 1  Komisioner vendor.

Komisionerët

KKPK-ja është emëruar më 14 maj nga PSSP-ja. Anëtarët e saj janë:

Z. Veijo Heiskanen (Finlandë) shërben si kryesues i KKPK-së. ParPriakisht ai ishte anëtar ndërkombëtar i Komisionit të Çështjeve Pronësore dhe Banesore në Kosovë. Ai ka diplomuar në Universitetin e Helsinkit dhe Fakultetin Juridik të Harvardit; Ai ka magjistruar në vitin 1988 dhe ka doktoruar në vitin 1992. Ai ka specializuar në ligjet ndërkombëtare, ligjet arbitruese ekonomike, ligjet mbi tregtinë dhe të internetit. Para pozitës së tij në LALIVE Avokatët në Gjenevë, ka shërbyer si Sekretar i Përgjithshëm dhe Gjykatës i Lartë i Tribunalit për Zgjidhjen e Kërkesave për Llogaritë e Papërdorura në Zvicërr (2001-2002); Drejtor i Institutit Ekonomik Ndërkombëtar Ligjor në Universitetin e Helsinkut (1998-2000); Zëvendës shefi i Shërbimeve Ligjore të Komisionit të KB-së për Kompenzim (1994-1998); dhe Këshilltar Ligjor për Tribunalin e Kërkesave Iran-SHBA në Hagë (1990-1994). Ai ka ligjeruar në institucione të ndryshme, përfshirë Universitetin e Helsinkit dhe në Akademinë e të Drejtës Ndërkombëtare në Hagë, ka qenë profesor vizitues në Universitetin e KB-së në Tokio (1999); ai ka punuar për Komisionin e Arbitrimit të Konferencës Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë (1993); dhe poashtu ishte anëtar i Komitetit Drejtues për Proceset Kolektive të Kërkesave Ndërkombëtare në Gjykatën e Përhershme të Arbitrimit. Ai është autor i disa botimeve mbi të drejtën ndërkombëtare; arbitrimin ndërkombëtar dhe në zgjidhjen e kontesteve.

Z. Norbert Wühler (Gjermani) është anëtar i KKPK-së. Ai ka diplomuar dhe doktoruar në drejtësi në Universitetin e Heidelbergut. Aktualisht ai është Drejtor i Programeve për Riparim në Organizatën Ndërkombëtare për Migrim. Pozitat e tija parPriake ishin Shef i Filialit për Shërbime Ligjore të Komisionit të Kombeve të Bashkuara për Kompenzim (1992-2000), Këshilltar Ligjor i Kryetarit dhe Zëvendës Sekretarit të Përgjithshëm për Tribunalin e Kërkesave Iran-SHBA (1983-1991), partner hulumtimi në Institutin Max Planck për të Drejtën Publike Krahasuese dhe të Drejtën Ndërkombëtare në Heidelberg (1978-1983) si dhe avokat i pranuar në jurispudencën e Heidelbergut dhe Mannheimit (1979-1983). Ai ishte kryesues, anëtar dhe sekretar i disa tribunaleve arbitrare ndërkombëtare, ishte këshilltar i Komisionit për Kërkesa të Pronave të Patundshme në Bosnje dhe Hercegovinë si dhe në Komisionin e Kërkesave Eritrea-Etiopi, dhe poashtu është anëtar i Komitetit Drejtues për Proceset Kolektive të Kërkesave Ndërkombëtare në Gjykatën e Përhershme të Arbitrimit si dhe i Grupit Këshillues të Ekspertëve mbi Pjesëmarrjen e Viktimave dhe Riparimet e Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Ai ka ligjëruar dhe publikuar në kërkesat ndërkombëtare mbi pronën dhe kompenzimin, zgjidhjen e kontesteve, përgjegjësinë shtetërore dhe arbitrimin ndërkombëtar.

Z. Abdullah ALiu (Kosovë), ėshtė anėtar vendor i Komisionit pėr Kėrkesa Pronėsore tė Kosovės, i emėruar nga Kuvendi i Kosovės. Nė vitin 1998 ka doktoruar nė Fakuletit Juridik nė Universitetin e Prishtinė nė tė drejtat civile nė Kosovė. Nė periudhėn kohore 1984-1985 ka specalizuar nė Universitetin e Nicės dhe Parisit II si dhe mė vonė, nė vitin 1994, ka kryer specializim edhe nė Universitetin e Vjenės. Ndrėsa, nė vitin 2005 ka ndjekur njė program trajnimi nė Klinikėn Ligjore nė Illinois (SHBA). Po ashtu, ėshtė pjesėmarrės nė shumė seminare, punėtori dhe projekte tė tjera nė SHBA, Francė, Gjermani, Zvicėr, Holandė, Hungari, Kroaci, Serbi, Maqedoni, Bullgari etj. nė universitete tė ndryshme si Harėard, Pitsburgh, Universiteti i Cyrihut, CEU University etj. Qė nga vitit 2003 ėshtė profesor i rregullt nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės dhe ligjėron kėto lėndė: “E drejta civile”, “E drejta familjare dhe trashėgimore”, “E drejta pronėsore”, “E drejta e pronėsisė intelektuale”, “E drejta civile krahasimore”, “E drejta kadastrale”. Ėshtė pjesėmarrės i disa grupeve punuese pėr hartimin e legjislacionit nė fushėn civile nė Kosovė. Nė ndėrkohė ka mbajtur ligjėrata edhe nė universitete tė tjera brenda dhe jashtė Kosovės nė lėndėt e fushės civile. Ėshtė autor i disa librave dhe punimeve me karakter shkencor.

Komunikatat për Shtyp 
KKPK SEANCA E MARSIT 2014
KKPK SEANCA E NENTORIT 2013
KKPK SEANCA E GUSHTIT 2013
KKPK SEANCA E QERSHORIT 2013
KKPK SEANCA E PRILLIT 2013
KKPK SEANCA E SHKURTIT 2013
KKPK SEANCA E DHJETORIT 2012
KKPK SEANCA E TETORIT 2012
KKPK SEANCA E SHTATORIT 2012
KKPK SEANCA E QERSHORIT 2012
KKPK SEANCA E PRILLIT 2012
KKPK SEANCA E SHKURTIT 2012
KKPK SEANCA E DHJETORIT 2011
KKPK SEANCA E TETORIT 2011
KKPK SEANCA E SHTATORIT 2011
KKPK SEANCA E QERSHORIT 2011
KKPK SEANCA E MAJIT 2011
KKPK SEANCA E SHKURTIT 2011
KKPK SEANCA E DHJETORIT 2010
KKPK SEANCA E TETORIT 2010
KKPK SEANCA E GUSHTIT 2010
KKPK SEANCA E QERSHORIT 2010
KKPK SEANCA E PRILLIT 2010
KKPK SEANCA E SHKURTIT 2010
Statistikat
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Qershor 2010
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Gusht 2010
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Dhjetor 2010
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Shkurt 2011
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Maj 2011
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Qershor 2011
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Shtator 2011
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Tetor 2011
Statistikat mbi Kėrkesat e vendosura deri nė Dhjetor 2011
Vendimet 2007 
Sesioni 4 i KKPK-sė - Dhj
Sesioni 3 i KKPK-sė - Tet
Sesioni 2 i KKPK-sė - Gush
Sesioni 1 i KKPK-sė - Qer
KPA's "Direct Line"
You may contact us by phone Monday through Friday
(08:00-16:30) by dialing +381 38 249 936
Supported by
 
2007 © KPA All rights reserved. Web design by KPA